Nowy numer 33/2018 Archiwum

Nowy duszpasterz powołań w Polsce

- Na moją funkcję będzie mocno rzutowała charyzma i autentyczność kapłańska Jana Pawła II - mówił na antenie Radia Plus Radom ks. dr hab. Marek Tatar.

Ks. Marek Tatar, nowy krajowy duszpasterz powołań, zastąpił na tym stanowisku ks. Marka Dziewieckiego, który pełnił tę funkcję przez ostatnie 10 lat. Obaj kapłani pochodzą z diecezji radomskiej. Decyzję w tej sprawie podjęli biskupi podczas ostatniego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Zdaniem nowego duszpasterza decyzja była zaskoczeniem i wymagała przemyślenia. - Mam świadomość, że ta funkcja będzie wymagała współpracy z ludźmi - mówi ks. Tatar.

Ks. Marek Tatar pochodzi z parafii Skaryszew koło Radomia. Urodził się w 1963 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1989 r. przez posługę bp. Edwarda Materskiego. Jako duszpasterz pracował między innymi w Radomiu i Opocznie. W latach 1994-1999 studiował w Prymasowskim Instytucie Życia Wewnętrznego w Warszawie. W latach 2000-2002 kontynuował studia doktoranckie na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W 2002 r. obronił rozprawę doktorską "Świętość chrześcijanina w pismach bł. Antoniego Rewery", a następnie podjął wykłady z duchowości wczesnopatrystycznej oraz ćwiczenia z mistyki chrześcijańskiej na UKSW. W 2003 r. rozpoczął zajęcia w Prymasowskim Instytucie Życia Wewnętrznego we Lwowie. W 2006 r. odbył stypendium naukowe w Heythrop College w Anglii.

Funkcję krajowego duszpasterza powołań pełnił przez ostatnie dziesięć lat   Ks. Marek Dziewiecki jest znanym w Polsce psychologiem i wychowawcą młodzieży
Funkcję krajowego duszpasterza powołań pełnił przez ostatnie dziesięć lat
Ks. Zbigniew Niemirski /GN
Zajmował się archiwalnymi zbiorami dotyczącymi kard. George'a Basila Hume'a. Praca została zakończona podczas kolejnego pobytu w Londynie w 2008 roku. W tym samym roku przebywał na Uniwersytecie w Oxfordzie, przygotowując publikację "Duchowość pokoju w teologii Kardynała Basila Hume'a", która stała się przedmiotem uzyskania habilitacji.

Ks. Marek Tatar jest autorem dwóch pozycji książkowych oraz 26 artykułów naukowych dotyczących duchowości chrześcijańskiej. Był duszpasterzem akademickim, dyrektorem Pieszej Pielgrzymki Diecezji Radomskiej na Jasną Górę oraz pomysłodawcą katechumenatu, czyli przygotowania osób dorosłych do przyjęcia chrztu świętego. Był też jednym z organizatorów spotkań papieskich, które odbywały się na ulicy Jana Pawła II w Radomiu w rocznicę jego śmierci.

Obecnie przedmiotem jego prac badawczych jest antropologia duchowości, duchowość ekumeniczna, duchowość patrystyczna, duchowość powołań oraz angielska szkoła duchowości.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma