Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nie żyje najwybitniejszy kolarz górski

Marek Galiński wracał ze zgrupowania na Cyprze. Po wylądowaniu w Krakowie, wracał samochodem do domu w Mroczkowie Gościnnym koło Opoczna. Zginął w wypadku samochodowym koło Jędrzejowa.

Urodził się 1 sierpnia 1974 r. w Opocznie. Kolarstwo uprawiał od 16 roku życia. Był zawodnikiem START Tomaszów Mazowiecki, a potem LKS Optex Opoczno. Kolejne kluby to: Lotto PZU, CCC Polsat,  PSB Atlas Orbea, Wilier Atala Optex. W latach 2008-2011 występował w zawodowym zespole MTB JBG-2 Professional MTB Team.

Był najbardziej utytułowanym polskim kolarzem górskim. Startował na igrzyskach olimpijskich w Atlancie, Sydney, Atenach i Pekinie. Wielokrotnie ścigał się w mistrzostwach świata i Europy. Dziewięciokrotnie zdobył mistrzostwo Polski Cross Country i czterokrotnie w maratonie MTB. Dziesięć razy zwyciężał w generalnej klasyfikacji Grand Prix MTB.

Dwa lata temu na igrzyskach olimpijskich w Londynie był trenerem polskiej reprezentacji kobiet. Ostatnio pracował jako trener reprezentacji Rosji. Marek Galiński studiował na kierunku wychowanie fizyczne w Kielcach. Obecnie był na drugim roku studiów magisterskich.

Osierocił żonę i dwie córki.

Marek Galiński zostanie wzorem dla tych, którzy zechcą realizować swe marzenia   Marek Galiński zostanie wzorem dla tych, którzy zechcą realizować swe marzenia
Powiat Opoczno


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama