Nowy numer 3/2021 Archiwum

Oblicza patriotyzmu

Już po razy 11. Akcja Katolicka zaprosiła dzieci i młodzież do udziału w Diecezjalnym Konkursie Pieśni i Poezji Patriotycznej "Kocham moją Ojczyznę". Finał 6 maja w Opocznie.

Dyplomy, nagrody i wyróżnienia po prostu uskrzydlają   Dyplomy, nagrody i wyróżnienia po prostu uskrzydlają
Wręczał je diecezjalny asystent Akcji Katolickiej ks. Grzegorz Wójcik
Marta Deka /GN
- Jednym ze statutowych założeń Akcji Katolickiej jest wychowanie patriotyczne. Dlatego, organizując ten konkurs, chcemy zmobilizować młodzież i dzieci, by poznały poezję i pieśni o tematyce patriotycznej - mówi ks. Grzegorz Wójcik, wiceasystent Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej. - Patriotyzm jest zawsze miłością do ojczyzny, która wyraża się dzisiaj w sposób szczególny poprzez zaangażowanie w życie rodzinne i życie lokalnej społeczności. Jest dbaniem o kulturę osobistą, rozwijaniem swoich talentów. Miłość do ojczyzny to też szacunek dla rodziców, szacunek do ziemi, do wiary, do naszej pamięci, historii, do kultury, która wyraża się poprzez poznawanie pieśni i wierszy patriotycznych - dodaje.

Regionalny etap konkursu w Radomiu odbył się w Młodzieżowym Domu Kultury. Wzięło w nim udział 160 osób. Rywalizowali w pięciu kategoriach wiekowych: przedszkola, klasy I-III, IV-VI, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. - Zorganizowało go sześć Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej. Pierwszy etap odbył się w szkołach i przedszkolach. Dostaliśmy od prezydenta Radomia dotację. Dzięki temu laureatom możemy wręczyć statuetki i nagrody. Dziękujemy prezydentowi Andrzejowi Kosztowniakowi i Gminie Miasta Radom za wsparcie. Laureaci regionalnego etapu wyjadą na finał do Opoczna - mówi Danuta Urbańczyk, prezes POAK przy katedrze radomskiej.

Bartłomiej Zielonka z Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Radomiu śpiewał piosenkę Lecha Makowieckiego „Ostatni list”. - Ona wyraża cierpienie żołnierzy, którzy ginęli w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Gdy miałem 13 lat, oglądałem film Katyń. Urzekło mnie, że mimo iż uwięzieni żołnierze cierpieli, nie tracili nadziei, że wszystko będzie dobrze - mówi. Czym jest dla niego patriotyzm? - Teraz mamy trudną sytuację. Nie wiadomo, czy nie wybuchnie III wojna światowa. Patriotyzm jest tym, że nawet jeżeli kraj jest w zagrożeniu, to trzeba tu zostać, bronić go. Być dumnym z tego, jaką ma przeszłość i czcić też pamięć tych osób, które kiedyś ginęły, żebyśmy teraz mogli cieszyć się wolnością - wyjaśnia.

Radość nagradzanych przedszkolaków podzielali ich wychowawcy   Radość nagradzanych przedszkolaków podzielali ich wychowawcy
Nie inaczej było także w starszych kategoriach wiekowych
Marta Deka /GN


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama