Nowy numer 2/2021 Archiwum

"Myślałem o służeniu Polsce"

Związek Strzelecki jest patriotycznym stowarzyszeniem młodzieży polskiej. Jest kontynuatorem Związku istniejącego w okresie międzywojennym w Polsce.

Komendant Główny Związku Strzeleckiego insp. ZS Roman Burek otworzył uroczystości związane z inauguracją obchodów 104. rocznicy (20. po wojnie) założenia Związku Strzeleckiego. Uroczyste spotkanie miało miejsce w Resursie Obywatelskiej w Radomiu.

Wśród honorowych gości spotkania był prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.

– Jesteśmy w miejscu i wśród ludzi bardzo szczególnych. Z racji tego, że Resursa Obywatelska to miejsce, w którym powinna się rodzić dyskusja na temat, jak kształtować nie tylko wizerunek naszego miasta, ale również państwa – naszej ojczyzny. Ale z drugiej strony jesteśmy też w gronie osób, które kontynuują tradycje tych, którzy 104 lata temu zaczęli w sposób bardzo wyjątkowy myśleć o własnej ojczyźnie – pamiętając kontekst historyczny, który musi być w tej sytuacji przywołany. Kontekst historyczny w którym nadzieja wielu pokoleń Polaków cały czas tliła się i dawała nadzieję, i radość w drodze do wolności. 104 lata temu młodzi ludzie, ale nie tylko ci młodzi, chcieli walcząc o swoją przyszła ojczyznę, o przyszłe swoje państwo, tworzyć normalność. Tworzyć społeczeństwo, środowisko, które będzie zawsze myślało zarówno o ojczyźnie, o sobie, ale również o państwowości. Cieszę się, że 20 lat temu ta organizacja się odrodziła. To, że po 1945 roku ktoś nie pozwalał na jej funkcjonowanie w sposób normalny, wskazuje, jak istotna była to organizacja dla niepodległego państwa polskiego. Dziękuję wam, że w dzisiejszym czasach podejmujecie się zadania kontynuowania tamtych tradycji. Ostatnie miesiące przypomniały nam o tym, że każdy kraj powinien myśleć, nie tylko o sojuszach z innymi, ale przede wszystkim powinien budować wewnętrznie to, co jest jego wartością – systemy wartości młodego człowieka, zachowania i pracy. Mam nadzieję, że będziecie cały czas wzrastać – mówił prezydent.

Uroczystości związane z inauguracją obchodów jubileuszu Związku Strzeleckiego otworzył Komendant Główny Związku Strzeleckiego insp. ZS Roman Burek   Uroczystości związane z inauguracją obchodów jubileuszu Związku Strzeleckiego otworzył Komendant Główny Związku Strzeleckiego insp. ZS Roman Burek
Krystyna Piotrowska /GN
Następnie głos zabrał  pełniący funkcję pierwszego po wojnie komendanta ZS Leszek Marcinkiewicz. Opowiedział o różnych aspektach zakładania organizacji przed dwudziestu laty.

Obecni obejrzeli również film przedstawiający historię Związku Strzeleckiego. Po nim młodzież ze Strzeleckiego Oddziału Kawaleryjskiego „Beliniak” w barwach 27 PU im. Króla S. Batorego zaprezentowała pokaz swoich umiejętności.

Młodzi ludzie związani ze Związkiem Strzeleckim szkoleni są przez wojskowa kadrę.

Jubileuszowemu spotkaniu przyświecała myśl Józefa Piłsudskiego: "Od lat najmłodszych myślałem o służeniu Polsce, marzyłem o wielkości. Ja z tą myślą nie rozstawałem się nigdy".

Nie zawsze można zobaczyć na raz tylu młodych ludzi w mundurach   Nie zawsze można zobaczyć na raz tylu młodych ludzi w mundurach
Krystyna Piotrowska /GN

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama