Nowy numer 24/2021 Archiwum

Oto Matka twoja

Publikujemy kolejny tekst bp. Henryka Tomasika, który pomoże nam jak najlepiej przygotować się najpierw do peregrynacji krzyża po naszym kraju, która rozpocznie się po Niedzieli Palmowej, a następnie do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

- Przyjąć Maryję w swoim domu jest przywilejem każdego wierzącego - mówił młodym Jan Paweł II.

Niezwykle ważnym momentem było przekazanie ikony Salus Populi Romani młodym Niemcom. Podczas spotkania z młodzieżą Rzymu i regionu Lacjum 10 kwietnia 2003 r. Jan Paweł II powiedział: „Przyjąć Maryję w swoim domu, do swojego życia jest przywilejem każdego wierzącego. ... Dlatego dziś chcę was powierzyć Maryi. ...Zawierzam was Maryi, w chwili, gdy duchowo jesteście już w drodze na Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii. Młodzież z Toronto przed chwilą przyniosła tu na plac krzyż Roku Świętego. Krzyż, który w najbliższą niedzielę - Niedzielę Palmową - przekaże swym przyjaciołom z Kolonii. Natomiast dwoje przedstawicieli młodzieży Rzymskiej przyniosło pod krzyż ikonę Maryi, która czuwała nad »strażnikami poranka« w Tor Vergata podczas niezapomnianego Światowego Dnia Młodzieży 2000. Tor Vergata! Aby zawsze, także w sposób widzialny, było oczywiste, że Maryja jest przemożną Matką, która nas prowadzi do Chrystusa, pragnę, ażeby w najbliższą niedzielę młodzieży z Kolonii została przekazana razem z krzyżem również ta ikona Maryi i aby od tej pory wraz z krzyżem pielgrzymowała ona przez cały świat, przygotowując Dni Młodzieży”.

Od Niedzieli Palmowej 2003 r. na życzenie Jana Pawła II ikona Matki Bożej została dołączona do Krzyża ŚDM, aby razem z nim wędrować poprzez kraje całego świata. Papież wówczas powiedział do młodych: „Delegacji przybyłej z Niemiec powierzam dziś również ikonę Maryi. Odtąd będzie ona wraz z krzyżem towarzyszyć Światowym Dniom Młodzieży. Oto Matka twoja! Będzie ona znakiem macierzyńskiej obecności Maryi wśród młodych, wezwanych, tak jak apostoł Jan, do przyjęcia Jej w swoim życiu”. Zwrócił się też do Polaków: „Pozdrawiam również młodzież polską. Niech Krzyż Chrystusa będzie dla was drogowskazem w życiu, w trudnych czasem wyborach życiowych, a Matka Najświętsza wzorem pięknej miłości. »Oto Matka twoja«".

Obraz Matki Bożej, umieszczony obok pielgrzymującego Krzyża, przypomina nam słowa Chrystusa wypowiedziane z Krzyża: „Synu, oto Matka twoja” (J 19,27). Przypomina także postawę Świętego Jana: „I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie” (J 19,27). Zachęca nas do spełnienia wielkiego życzenia Matki Bożej wyrażonego w Kanie Galilejskiej: „Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie” (J 2,5).


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama