Nowy numer 2/2021 Archiwum

Przywracanie pamięci

To kultura, której już właściwie w Radomiu nie ma. Zniszczył ją hitlerowski holokaust. Stąd dziś można mówić o tylko jej śladach.

Dobrze więc, że w panoramie pokazującej historię i kulturę Radomia znalazł się ”Ślad. Spotkania z kulturą żydowską”, impreza wymyślona i przygotowywana przez Ośrodek Kultury i Sztuki ”Resursa Obywatelska”. Tegoroczny ”Ślad” potrwa od poniedziałku do piątku.

- Przed nami kolejna edycja spotkań z kulturą żydowską ”Ślad”. To przedsięwzięcie organizowane 6. rok przez Resursę ma zarówno przywracać pamięć o członkach społeczności żydowskiej Radomia, którzy przed II wojną światową stanowili prawie trzecią część jego mieszkańców, jak też przybliżać szeroko rozumianą kulturę żydowską współczesnym radomianom. Dlatego każdego roku w kwietniu zapraszamy na spektakle teatralne, filmy, koncerty, wystawy i spotkania autorskie, których wspólnym mianownikiem jest tematyka żydowska - zapraszają organizatorzy.

Program:

7 kwietnia (poniedziałek)
11.00 - ”Radom. Cisza przed burzą” - spektakl przygotowany przez uczniów ZSO nr 4 pod kierunkiem Urszuli Grzyb, Agnieszki Kobierskiej i Sylwii Sochy na podstawie tekstu Ben Ziona Golda, w której opisany jest przedwojenny Radom (sala kameralna)
8 kwietnia (wtorek)
18.00 - otwarcie wystawy pt. ”Motywy żydowskie w twórczości ks. Władysława Paciaka” z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddział Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu i ze zbiorów prywatnych (galeria)
18.30 - otwarcie wystawy fotografii Jerzego Kutkowskiego pt. ”Jerozolima” (kawiarnia)
19.00 - film ”W poszukiwaniu straconego dzieciństwa”, Niemcy 2012, reż. Matthias Frickel, 43 minuty (sala kameralna)
9 kwietnia (środa)
17.00 - spotkanie z prof. Pawłem Śpiewakiem, dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego, autorem książki ”Żydokomuna - refleksje historyczne” (sala kameralna)
18.00 - film ”Tonia i jej dzieci”, Polska 2011, reż. Marcel Łoziński, 58 minut (sala kameralna)
10 kwietnia (czwartek)
17.00 - ”Lamentacje…” - koncert toruńskiej grupy Ha Sir. Występ poprzedzi prelekcja ks. dr. Jacka Kucharskiego, biblisty (sala widowiskowa)
11 kwietnia (piątek)
13.00 - ”Początek Księgi…” - happening przygotowany przez uczniów VI LO im. Jana Kochanowskiego (ul. Bóżnicza)
17.00 - dwa filmy: ”Yael”, Polska 2012, reż. Emil Piórek i Rafał Żwan, 34 minuty oraz ”Szukając gwiazd”, Polska 2012, reż. Filip Luft, 17 minut (sala kameralna)
18.00 - premiera spektaklu Teatru Poszukiwań "Nie tylko lokomotywa” w oparciu o teksty Juliana Tuwima, reż. Włodzimierz Mancewicz (sala widowiskowa)

"Gość Niedzielny" jest patronem medialnym imprezy.

Zaproszeniu do udziału w imprezach "Śladu" towarzyszyła projekcja multimedialna   Zaproszeniu do udziału w imprezach "Śladu" towarzyszyła projekcja multimedialna
ks. Zbigniew Niemirski /GN

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama