Nowy numer 3/2021 Archiwum

Od rocznicy śmierci do kanonizacji

Jest już tradycją, nie tylko seminarium, ale i Radomia, że przy tym monumencie gromadzą się wierni w dni związane z papieżem Polakiem.

Statua w swej formie przywołuje Eucharystię sprawowaną przez Jana Pawła II 4 czerwca 1991 r. na radomskim lotnisku. Została odsłonięta w dziesiątą rocznicę tamtej celebry. Choć minęło zaledwie 13 lat, czas zrobił swoje i potrzebny był mały remont. Prace renowacyjne trwały na przełomie marca i kwietnia. Zdjęto marmur z cokołu pomnika, by go oczyścić i dać mu nowe umocowanie, które umożliwi odprowadzanie wody, bardziej skutecznie chroniąc przed namakaniem.

Odnowiono też napis z hasłem „Wdzięczność i zobowiązanie” oraz informacją, że monument stanął 4 czerwca 2001 r., w dziesiątą rocznicę wizyty Jana Pawła II w Radomiu. – To były prace, które chcieliśmy przeprowadzić i zakończyć na rocznicę śmierci papieża. Przed nami kolejny etap: konieczne oczyszczenie samej figury papieża. Natomiast w gmachu w jednej z sal urządzamy oratorium św. Jana Pawła II. Te prace chcemy ukończyć na dzień kanonizacji – informuje ks. Mariusz Wincewicz, dyrektor ekonomiczny WSD w Radomiu.

Przed odnowionym cokołem papieskiego pomnika zgromadziła się seminaryjna społeczność w wieczór rocznicy śmierci Jana Pawła II. – Stoimy w miejscu bardzo ważnym dla naszego seminarium. To nie tylko pamiątka wizyty papieża i jej dziesiątej rocznicy. To przede wszystkim odwołanie do wiary Jana Pawła II. On każde wydarzenie swego życia uzgadniał z Bogiem. Stajemy przy pomniku i czytamy napis: „Wdzięczność i zobowiązanie”. Jesteśmy wdzięczni Bogu za papieża Polaka. Jesteśmy też świadomi zobowiązania, by – zgodnie z tym, co mówił Jan Paweł II – otwierać drzwi Chrystusowi i bez lęku wypływać na głębię – mówił podczas wieczornego Apelu ks. Jarosław Wojtkun, rektor seminarium.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama