Nowy numer 2/2021 Archiwum

Czcimy pamięć każdej z ofiar

Choć gromadzimy się pod pomnikiem prezydenckiej pary, Marii i Lecha Kaczyńskich, nie chcemy nikogo wyróżniać i oddać cześć każdej z ofiar - mówił w rozmowie z dziennikarzami prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.

Rocznicowe uroczystości rozpoczęły się przed 9.00 na cmentarzu komunalnym na Firleju przy grobie tragicznie zmarłego w katastrofie kapitana Artura Ziętka, nawigatora tamtego lotu. Oprócz rodziny wzięli w nich udział przedstawiciele władz miasta oraz służb mundurowych. Następnie pod płytą upamiętniającą ofiary katastrofy, umieszczoną na ścianie Urzędu Miejskiego, złożone zostały kwiaty.

O 10.00 w kościele ojców bernardynów sprawowana była Msza św., a po niej delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem prezydenckiej pary przy ul. Żeromskiego. – Jest już tradycją, że nasz klasztorny kościół niejako intuicyjnie kojarzy się mieszkańcom Radomia z patriotyzmem. To wręcz przyzwyczajenie wypracowane przez długie dziesiątki lat, a sięgające jeszcze powstania styczniowego. Patriotyczne zaangażowanie bernardynów to ważny rys zakonu. Za to płacili wielką ceną, jak choćby zsyłki na Sybir – mówi o. Antoni Maciejowski, gwardian klasztoru.

Po złożeniu wieńców i wiązanek kwiatów uroczyście odśpiewano hymn państwowy   Po złożeniu wieńców i wiązanek kwiatów uroczyście odśpiewano hymn państwowy
Ks. Zbigniew Niemirski /GN
Organizatorem przedpołudniowej części obchodów rocznicy katastrofy smoleńskiej jest Urząd Miejski w Radomia.

Część popołudniowo-wieczorną organizuje Klub Gazety Polskiej.

O 18.30 Mszy św. w intencji ojczyzny i ofiar katastrofy smoleńskiej w kościele Świętej Trójcy (księża jezuici) będzie przewodniczył kanclerz kurii ks. prał. Edward Poniewierski.

Po Eucharystii w tymże kościele odbędzie się koncert krakowskiego zespołu "Noro-Lim". Jest to słowno-muzyczne rozważanie Drogi Krzyżowej.

O 20.00 – przemarsz ulicą Żeromskiego pod pomnik Marii i Lecha Kaczyńskich oraz pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej. Tam zostaną zapalone znicze, złożone wiązanki kwiatów i odmówiona modlitwa za zmarłych.

Kwiaty przy pomniku prezydenckiej pary składają rodzice kpt. Artura Ziętka   Kwiaty przy pomniku prezydenckiej pary składają rodzice kpt. Artura Ziętka
Ks. Zbigniew Niemirski /GN


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama