Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nazwiska na literę A

Poprzez spotkania historyczne, wystawy, filmy i koncerty przywracamy należną radomskim Żydom pamięć. I wciąż odkrywamy nowe ich ślady.

„To ważne dla Radomia przedsięwzięcie, odbywające się każdego roku w kwietniu, nazwaliśmy nieco symbolicznym tytułem, gdyż po kulturze żydowskiej w naszym miesicie zostały tylko ślady. Tę społeczność międzywojennego Radomia, stanowiącą blisko jedną trzecią wszystkich mieszkańców miasta, pochłonął niemal w całości holokaust. Wraz z odejściem społeczności żydowskiej zniknęła też wielokulturowość i wielowymiarowość naszego miasta. I właśnie celem spotkań jest zarówno przywrócenie pamięci o tamtych ludziach, jak i przybliżenie szeroko rozumianej kultury żydowskiej współczesnym radomianom. Poprzez spotkania historyczne, wystawy, filmy i koncerty przywracamy należną radomskim Żydom pamięć. I wciąż Ten cykl obrazów ks. W. Paciaka przywołuje okrucieństwa wojny   Ten cykl obrazów ks. W. Paciaka przywołuje okrucieństwa wojny
Krystyna Piotrowska /GN
odkrywamy nowe ich ślady”.

Powyższy tekst można było przeczytać na ulotce zapraszającej na 6. Spotkania z Kulturą Żydowską „Ślad”. Tradycyjnie ich organizatorem był Ośrodek Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska”. W tym roku w festiwal zaangażowało się I LO im. Mikołaja Kopernika, które nosi miano Szkoły Dialogu. W bogatym programie spotkań znalazł się między innymi spektakl „Radom. Cisza przed burzą” przygotowany przez uczniów ZSO nr 4 pod kierunkiem Urszuli Grzyb, Agnieszki Kobierskiej i Sylwii Sochy. Kolejne dni tego wydarzenia wypełniły ciekawe spotkania, filmy („W poszukiwaniu straconego dzieciństwa”, O wystawie i fotografiach Jerzego Kutkowskiego opowiadała kurator wystawy Elżbieta Raczkowska   O wystawie i fotografiach Jerzego Kutkowskiego opowiadała kurator wystawy Elżbieta Raczkowska
Krystyna Piotrowska /GN
„Tonia i jej dzieci”, „Yael”, „Szukając gwiazd”), programy artystyczne i wystawy. Wszystko to miało miejsce w radomskiej „Resursie Obywatelskiej”.

Jedna z wystaw w ramach festiwalu to „Motywy żydowskie w twórczości ks. Władysława Paciaka” z kolekcji Muzeum Sztuki Współczesnej. Ksiądz w swoich pracach z cyklu „Majdanek” używał obozowych przedmiotów jak łyżki, drewniaki, puszka po śmiercionośnym gazie oraz popiołu z krematorium. Popiół znalazł się na jednym z obrazów. Jego tytuł to „Popiół śmierci”. Temat żydowski w pracach księdza pojawiał się wielokrotnie. W kolejnej sali można oglądać wystawę fotografii Jerzego Bogdana Kutkowskiego „Jerozolima”. Koncert zespołu Ha Szir poprzedził wykład o biblijnym Psałterzu i Księdze Lamentacji. Wygłosił go biblista ks. dr Jacek Kucharski   Koncert zespołu Ha Szir poprzedził wykład o biblijnym Psałterzu i Księdze Lamentacji. Wygłosił go biblista ks. dr Jacek Kucharski
ks. Zbigniew Niemirski /GN
To reportażowo-dokumentalna forma fotografii. Artysta zestawił tajemnicę z codziennością, stare z nowym. Zdjęcia powstały w ubiegłym roku, podczas pielgrzymki J. Kutkowskiego do ziemi Świętej.

W wykonaniu toruńskiej grupy „Ha Shir” obecni usłyszeli  „Lamentacje …”. Występ grupy poprzedziła prelekcja biblisty ks. dr. Jacka Kucharskiego.

Również uczniowie z VI LO im. Jana Kochanowskiego włączyli się w poszukiwanie śladów kultury żydowskiej. Zaprosili mieszkańców Radomia na happening „Początek Księgi…”. Młodzież między innymi czytała imiona i nazwiska Żydów, którzy kiedyś byli mieszkańcami Radomia. Odczytywano też wykonywany przez nich zawód. Lista była bardzo długa, a była to lista tylko tych osób, których nazwisko zaczynało się na literę A.  Miejscem tego wydarzenia był plac przy ul. Bóżniczej. Nazwa ulicy przypomina, że stał tu kiedyś żydowski dom modlitwy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama