Nie wszyscy rozumieli jego twórczość. Malował zarówno w nurcie abstrakcyjnym, jak i sakralnym. W radomskiej Resursie Obywatelskiej odbyła się promocja albumu "Władysław Paciak (1903-1983). Malarstwo i rysunek".
– On wierzył w swój talent od początku – mówił podczas promocji albumu Jerzy Kutkowski – tylko nie miał warunków do pracy, marzył w młodości o studiach. Podjął je po wojnie, w wieku 42 lat. Wtedy to uzyskał pozwolenie na studiowanie w Krakowie. Podjął studia na trzech kierunkach. Zanim do tego doszło, były takie momenty, kiedy też mógł podjąć studia. Bp Kubicki umożliwił mu studiowanie w Rzymie, ale on wtedy nie bardzo wierzył w siebie i nie zdecydował się na podjęcie ich. Potem wielokrotnie czynił starania o podjęcie studiów, ale nie zawsze miał zrozumienie u władz kościelnych. Nie wszyscy rozumieli jego twórczość, jego sztukę. Dlatego zrealizował swoje marzenia dopiero po wojnie.
Pan Jerzy w albumie między innymi cytuje zapiski ks. Paciaka. Pochodzą one z rękopisu, który powstał w 1967 roku, a obejmuje lata do roku 1951. Są to wspomnienia, fragmenty autobiograficzne, spisy prac, które wykonał w danym roku, dokładne rysunki z tytułami, obrazy.
Album tekstami opatrzyli: Mieczysław Szewczuk, Piotr Rogulski, Zofia Katarzyna Posiadała, Jerzy Kutkowski, Zbigniew Kamieński, Wojciech Stan.
Wydawcą tej publikacji jest Instytut Technologii Eksploatacji – BIP w Radomiu oraz Parafia Katedralna pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny w Radomiu.
Album liczy 240 stron, zawiera około 800 reprodukcji.
Najnowszy album o ks. W. Paciaku
Anna Piotrowska
Władysław Paciak urodził się 20 kwietnia 1920 roku w Potkannie k. Przytyka. Zmarł 5 października 1983 roku w Radomiu. Seminarium Duchowne w Sandomierzu ukończył 1929 roku. Pracował w wiejskich parafiach diecezji sandomierskiej. W 1945 roku rozpoczął studia wyższe w Krakowie. Na Uniwersytecie Jagiellońskim ukończył teologię i historię sztuki, a malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych. Swoje najważniejsze dzieła zaczął tworzyć po powrocie z półrocznej podróży po Francji i Włoszech. Malował zarówno w nurcie abstrakcyjnym, jak i sakralnym. Podejmował wielkie tematy sztuki dawnej. Jego najbardziej znane cykle to: „Madonny”, „Ukrzyżowanie”, „Sąd Ostateczny”, „Żydzi”, „Majdanek”, „Dziecko w obozie hitlerowskim”, „Wietnam walczy”. Spuścizna artysty obejmuje ponad 700 obrazów, kolaży, rysunków. W kolekcji radomskiego Muzeum Sztuki Współczesnej znajduje się około 500 prac tego artysty. Ponad 100 w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.