Nowy numer 24/2018 Archiwum

Opoczyński zamek oblegany

"730 lat od pierwszej historycznej wzmianki o Opocznie" - takie hasło przyświecało tegorocznej Nocy Muzeów, na którą zaprosiło Muzeum Regionalne w Opocznie. Pierwsza historyczna wzmianka o mieście pochodzi z 1284 r., kiedy to Leszek Czarny przypisał je do kolegiaty sandomierskiej.

Zamek kazimierzowski, w którym mieści się Muzeum Regionalne, tej nocy wypełniony był po brzegi. Na zwiedzających czekało mnóstwo atrakcji, m.in. spotkanie z reżyserem "Podróży za jeden uśmiech" Stanisławem Jędryką czy multiinstrumentalistą Tomaszem Drozdkiem.

Od 17.00 licznie przybyli goście mogli oglądać stałe i czasowe wystawy. Swoje prace prezentował zaprzyjaźniony z placówką fotograf Edward Zagdański.

  Dyrektor muzeum Tomasz Łuczkowski (w środku) ze Stanisławem Jędryką i twórcą filmu o nim Andrzejem Paradowskim
Archiwum Muzeum Regionalnego
W związku z przypadającą w tym roku rocznicą 730-lecia pierwszej wzmianki o Opocznie uczniowie ZSS nr 2 wystawili przedstawienie "Opowieść o królu Kazimierzu Wielkim". Po nich na wesoło historię miasta przybliżyli uczniowie z ZSS nr 3: "Jak to z Opocznem było - czyli kabaretowe potyczki z historii". Były też pokazy filmów z archiwum Telewizji Opoczno.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z wybitnym reżyserem Stanisławem Jędryką. Ten urodzony w Sosnowcu twórca znanych filmów i seriali dla młodzieży, m.in. "Podróży za jeden uśmiech" czy "Stawiam na Tolka Banana", wielokrotnie w dzieciństwie przebywał w Opocznie.

O związkach Stanisława Jędryki z miastem opowiadał film "Jestem synem dwóch matek", który specjalnie na tę noc zrealizował Andrzej Paradowski.

Po projekcji wywiązała się długa dyskusja. Na koniec reżyser podpisywał autobiograficzną powieść "Miłości mojego życia".

Niezwykle ciekawym doświadczeniem był występ multiinstrumentalisty Tomasza Drozdka z Radomska. Zapowiadając jego koncert, dyrektor muzeum Tomasz Łuczkowski podkreślił jego niecodzienne umiejętności.

Muzyk przywiózł ze sobą kilkadziesiąt instrumentów, jednocześnie na nich grał i o nich opowiadał. Po koncercie chętni mogli zagrać na niektórych z nich. Noc Muzeów zakończyła się o północy.

  "Opowieść o królu Kazimierzu Wielkim" wystawili uczniowie z ZSS nr 2
Archiwum Muzeum Regionalnego
  Tomasz Drozdek grał na nietypowych instrumentach
Archiwum Muzeum Regionalne

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma