W Leśnym Ośrodku Edukacyjnym im. red. Andrzeja Zalewskiego w Jedlni-Letnisko odbyła się trzynasta edycja Święta Polskiej Niezapominajki.
Oszczędzanie wody, energii, nieśmiecenie, ekologia na co dzień – to wszystko mieści się w idei tego święta. Jego pomysłodawcą był redaktor Polskiego Radia Andrzej Zalewski. On też zaproponował, aby było ono obchodzone właśnie w Jedlni. Zawsze uczestniczył w nim razem z żoną Bożeną. Redaktor często przyjeżdżał w te rejony, bo zachwycił się pięknem Puszczy Kozienickiej. Andrzej Zalewski zmarł w 2011 roku. W środku, który nosi jego imię, znajduje się poświęcona mu tablica pamiątkowa. Zanim oficjalnie otwarto obchody trzynastego Święta Polskiej Niezapominajki, pod tablicą złożono kwiaty. – Przyjeżdżałam tu zawsze razem z mężem i myślę, że jest to bardzo miłe święto, bardzo jednoczące ludzi, dające dużo radości, dobrej energii, dużo miłych wrażeń. Bo w naszym codziennym życiu powinno być dużo serdeczności, ciepła i miłych spotkań. To daje nam zawsze dobrą energię na każdy następny dzień, tydzień. Myślę, że wszyscy są dziś zadowoleni, cieszą się. I musimy pamiętać, żeby zażywać jak najwięcej ruchu, być blisko z przyrodą, ponieważ to nas trzyma w dobrym zdrowiu – powiedziała Bożena Zalewska.
Organizatorzy święta niezapominajki, które otworzył Tomasz Sot, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, przygotowali dla gości długą listę atrakcji i niespodzianek. Były warsztaty i konkursy edukacyjne, zawody sportowe, wycieczki, rajdy rowerowe, nordic walking i bieganie w lesie. Spotkanie tradycyjnie miało charakter piknikowy.
W mobilnym punkcie edukacji przyrodniczej pokazywano, jak ważna jest woda w lesie. – Bez wody nie będzie też niezapominajek – mówili leśnicy. Edukacji leśnej towarzyszyły wystawy.
Na scenie można było między innymi wysłuchać sygnalistów i posłuchać, co o lesie mają do powiedzenia młodzi bajarze. Były występy dzieci i młodzieży. Spotkanie prowadziła Aleksandra Szwed.
Dużym zainteresowanie cieszył się punkt Zespołu Szkół Leśnych im. Romana Gesinga w Zagnańsku. A to za sprawą drapieżnych ptaków. Jeden z nich to myszołów włochaty. – Ten ptak to rzadkość. Lęgi odbywa na północy Europy. Do nas przylatuje w okresie zimowym. Ten był chory i trafił do naszego Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych. Jest już po rehabilitacji. Po odpowiednim przygotowaniu zostanie wypuszczony na wolność – mówi Jerzy Pawiński, opiekun Koła Sokolników przy Techniku Leśnym w Zagnańsku.
Przy namiocie Ośrodka Edukacyjnego w Marculach wzrok przyciąga okazały bóbr. To jeden z eksponatów, w które wyposażona jest sala edukacyjna ośrodka w Marculach. Jak wyjaśnia Tadeusz Misiak, nadleśniczy Nadleśnictwa Marcule, bóbr występuje na terenie naszych lasów. W Puszczy Iłżeckiej administracyjnie podległej nadleśnictwu, w którym pracuje, nad rzeką Iłżanką, jest około trzydziestu przedstawicieli tego gatunku.
Leśnikom towarzyszy jarmark regionalny.
Organizatorzy Święta Polskiej Niezapominajki na terenie Leśnego Ośrodka Edukacyjnego to: RDLP w Radomiu, Nadleśnictwo Radom oraz pozostałe nadleśnictwa wchodzące w skład Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Kozienicka”.
Tegoroczna edycja święta zbiegła się z jubileuszem 90-lecia Lasów Państwowych.