Nowy numer 43/2020 Archiwum

Okna zostały otwarte

Impreza, którą po raz 6. organizuje Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska", to kilka dni debat, spotkań i wydarzeń kulturalnych.

Urodzony 23 października 1927 r. w Radomiu prof. Leszek Kołakowski zmarł 17 lipca 2009 r. w Oksfordzie, a pochowany został  na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach. Zawsze przyznawał się do radomskich korzeni.

- W tym roku podczas VI Festiwalu Filozofii ”Okna” im. L. Kołakowskiego dyskutujemy między innymi o wolności. Obejrzymy dwa spektakle przygotowane przez teatry działające w "Resursie". Spotkamy się z autorami ciekawych książek, a także wysłuchamy koncertu w wykonaniu Piotra Dąbrówki i Marcina Kępy. Wstęp na wszystkie imprezy festiwalu (poza Klubem Dobrego Filmu) jest bezpłatny. Podczas wszystkich wydarzeń czynne jest w ”Resursie” stoisko filozoficzno-literackie, przygotowane przez Księgarnię Literacką im. W. Gombrowicza, a radomskie restauracje ”Mamma Leo”, ”Panie Panowie”, ”Parkowa” i ”Teatralna” serwują w swoich lokalach specjalne ”profesorskie” menu, czyli ulubione dania L. Kołakowskiego - informują pracownicy "Resursy".

Miłośnicy mają już za sobą inaugurację - film ”Hannah Arendt” w reżyserii Margarethe von Trotta, przybliżający postać wybitnej niemieckiej teoretyk polityki, filozofa i publicystki.

Za nami także wręczenie Nagrody im. prof. Leszka Kołakowskiego i Gminy Miasta Radomia dla laureata Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej. Otrzymała ją Waleria Siekierzyńska z Warszawy. W gronie 4 laureatów znalazł się także radomianin Damian Lesiak. Za nami także debata filozoficzna ”Wolność - jak to łatwo powiedzieć...” z udziałem prof. Barbary Markiewicz i dr. Krzysztofa Przybyszewskiego. A co przed miłośnikami filozofii?

23 maja (piątek)
17.00 - rozstrzygnięcie IV edycji Konkursu Grafiki Komputerowej ”Moje spotkanie z bajkami profesora Leszka Kołakowskiego”, organizowanego przez Zespół Szkół Elektronicznych w Radomiu i otwarcie wystawy pokonkursowej;
18.00 - ”Wielki zwrot” - spotkanie autorskie z Dariuszem Gawinem, historykiem idei, filozofem i publicystą, wicedyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego.

24 maja (sobota)

18.00 - ”Biesiada artystyczna z filozofią w tle”:

- spektakl ”Mówią o nas” w wykonaniu Teatru Poszukiwań z ”Resursy”, oparty na sentencjach filozoficznych mędrców Hellady i Państwa Środka (scenariusz Włodzimierz Mancewicz, reżyseria Katarzyna Sasal);
- "Wspominając Jacka Kaczmarskiego” - koncert Piotra Dąbrówki i Marcina Kępy;
- "Bajki z Królestwa Lailonii” Leszka Kołakowskiego w wykonaniu Teatru "Resursa” (reżyseria Robert Stępniewski).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama