Nowy numer 44/2020 Archiwum

Nie bójmy się oddać krwi

W czasie wakacji wzrasta liczba wypadków. Mniej jest chętnych, by oddać krew. O organizowanie akcji poboru krwi apeluje ks. Wiesław Lenartowicz.

W naszej diecezji w akcje poboru krwi włączyło się 25 parafii. Do tej pory dało to już ponad 1100 litrów krwi i 62 zadeklarowanych dawców szpiku. Do organizowania takich akcji, podczas których można się też wpisać do polskiego rejestru dawców szpiku, zachęca ks. Wiesław Lenartowicz, diecezjalny duszpasterz honorowych dawców krwi i PCK.

- Krew od zarania dziejów jest znakiem heroizmu, braterstwa i oddania, symbolem życia i ofiary. Najczęściej krew jest darem miłości i odwagi, dlatego patronem krwiodawstwa jest św. Maksymilian Maria Kolbe, który ofiarował swoje życie za bliźniego. Krew jest niezbędnym środkiem do leczenia i ratowania życia, produkcji leków i nie da się jej niczym zastąpić ani wytworzyć sztucznie. Każdy dorosły zdrowy człowiek może bezpiecznie i bez zagrożenia swojego zdrowia oddawać krew. To samo dotyczy dawców szpiku kostnego, ratującego życie chorym onkologicznie. Dlatego nie ma usprawiedliwienia dla ciągłego braku krwi. Nie można stać bezczynnie, gdy można uratować ludzkie życie - mówi ks. Lenartowicz.

Ks. Lenartowicz podkreśla, że czas wakacji jest okresem wzrostu liczby wypadków. Codzienne operacje powodują większe zapotrzebowanie na krew, a jednocześnie w tym czasie spada liczba dawców krwi. - Ciągle też rośnie liczba chorych, dla których dawcy szpiku są jedyną szansą na przeżycie. Zwracam się z prośbą o włączenie się w tę akcję jako świadectwo miłości bliźniego wypływające z naszej wiary - apeluje.

Ks. Lenartowicz prosi o informacje na temat organizowanych akcji krwiodawstwa przez parafie z województw świętokrzyskiego i łódzkiego, aby uzyskać pełny obraz tej działalności na terenie naszej diecezji (e-mail: lenartowiczw@wp.pl).

Poniżej podajemy adresy i kontakty, gdzie można oddać krew lub zamawiać ambulans.

Stałe punkty poboru krwi:

Województwo mazowieckie:

Radom: ul. Limanowskiego 42

Kozienice: Szpital ZOZ, aleja gen. Sikorskiego 10

Zamawianie akcji w parafii: tel. 48 340 05 25 lub 502 218 720

Województwo świętokrzyskie:

Końskie: ul. Gimnazjalna 41b w dni robocze

Skarżysko-Kamienna: ZOZ, ul. Szpitalna 1 w dni robocze

Starachowice: ZOZ, ul. Radomska 70 we wtorki

Zamawianie akcji w parafii, tel. 41 335 94 -20 lub -19

Województwo łódzkie:

Tomaszów Mazowiecki: Szpital, ul. Jana Pawła II 35

Zamawianie akcji w parafii: tel. 44 724 08 07 lub 667 953 966


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama