Nowy numer 43/2020 Archiwum

O (nie)obecności Boga

"Świat chce Pana Boga uczynić wielkim nieobecnym" - te słowa Jana Pawła II wypowiedziane na krakowskich Błoniach przypomniał bp Henryk Tomasik.

Na spotkanie kapłani przybyli z różnych stron diecezji   Na spotkanie kapłani przybyli z różnych stron diecezji
ks. Zbigniew Niemirski /GN
- Świat czyni to w różny sposób: odrzucając prawdę o Jego istnieniu, walcząc z Panem Bogiem. Ale w tej chwili nasila się inny sposób eliminowania Pana Boga. To eliminowanie sacrum i eliminowanie prawdy o Bogu twórcy porządku moralnego. Świętokradztwa, które się zdarzają, świętokradztwa wobec Chrystusa, krzyża to walka o wyeliminowanie tego, co święte. Tego doświadczamy wszyscy - mówił w homilii nasz ordynariusz. I to przypomnienie stało się podstawą zadania dla duszpasterzy: - W tej chwili wokół nas szaleje wręcz burza związana z różnymi rozwiązaniami wartości moralnych, norm moralnych. Istnieje poważne niebezpieczeństwo, że nasi wierni mogą się pogubić, ale my nie możemy, bo oni potrzebują pewnych przewodników.

Gościem dnia modlitwy o uświęcenie kapłanów był ks. prof. Janusz Królikowski, dogmatyk z Tarnowa   Gościem dnia modlitwy o uświęcenie kapłanów był ks. prof. Janusz Królikowski, dogmatyk z Tarnowa
ks. Zbigniew Niemirski /GN
Te słowa padły podczas spotkania w skarżyskim sanktuarium, na które zostali zaproszeni kapłani naszej diecezji. Była to odpowiedź na apel papieża Franciszka, który prosił, by w każdej diecezji został zorganizowany dzień modlitwy o uświęcenie kapłanów.

Dzień modlitwy rozpoczęła wspólna modlitwa różańcowa, a potem - po wspólnej kawie - wysłuchano konferencji ks. prof. Janusza Królikowskiego dogmatyka z Tarnowa. Centralnym punktem dnia była Msza św. sprawowana w kaplicy ostrobramskiej.

- Jurek jak zawsze nie zawiódł i udzielił nam gościny, kończąc nasze spotkanie obiadem – mówił o kustoszu sanktuarium, ks. Jerzym Karbowniku jeden z kapłanów i dodał: - To było bardzo potrzebne spotkanie. Ubogaciło nas w wiele treści. Szczególnie mocno utkwiły mi w pamięci słowa ordynariusza, który apelował, byśmy byli ludźmi o dojrzałej osobowości, którzy będą zapatrzeni w Chrystusa i drugiego człowieka.

Mszy św. w ostrobramskiej kaplicy przewodniczył bp Henryk Tomasik   Mszy św. w ostrobramskiej kaplicy przewodniczył bp Henryk Tomasik
Ks. Zbigniew Niemirski /GN


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama