Nowy numer 24/2018 Archiwum

13 kandydatów do seminarium

- Mówiąc o odpowiedzi na powołanie, nie da się zastosować jedynie reguł socjologicznych. Rok temu przeważali kandydaci z wiosek, a teraz jest odwrotnie - mówi ks. dr Jarosław Wojtkun, rektor WSD w Radomiu.

W tym roku w pierwszym terminie zgłosiło się 13 kandydatów. Pochodzą z Kozienic, Opoczna, Radzanowa, Szewny, Szydłówka, Żarnowa oraz 2 ze Starachowic i 5 z Radomia. Dla przypomnienia - rok temu w pierwszym terminie zgłosiło się 16 kandydatów. Czy to spadek? Dwa lata temu było 4. Ostatecznie w roku 2012 I rok rozpoczęło 13 alumnów, a rok temu - 21. Trudno powiedzieć, ilu będzie w tym roku. Nadal trwa nabór. Zakończy się 13 września. Szczegółowe informacje o terminach i koniecznych dokumentach tutaj.

- Jakąś stałą w obrazie kandydatów, a w tym roku jest to ponad połowa, jest dość duża liczba tych, którzy nie przychodzą do seminarium bezpośrednio po maturze. Rozpoczęli studia bądź pracę i dojrzewali z decyzją o wstąpieniu do seminarium. Ciekawą sprawą jest także to, że kilku z nich kolejny raz podkreśla rolę rekolekcji powołaniowych, jakie po Bożym Narodzeniu, tuż przed Nowym Rokiem, organizuje nasze seminarium, a które z alumnami przygotowuje prefekt ks. Paweł Gogacz. Te rekolekcje, zdaniem kandydatów, umacniają ich wcześniejszą decyzję. No i rzecz istotna - właściwie każdy mówi o jakimś księdzu, którego praca i świadectwo stały się punktem decydującym w rozpoznaniu powołania. Nas, jako seminarium, bardzo ucieszyło to, że jeden z kandydatów mówił, iż dla niego takim wzorem i przykładem radosnego przeżywania własnego powołania stał się diakon, który w jego parafii odbywał praktyki przed święceniami - mówi ks. Wojtkun.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma