Nowy numer 33/2018 Archiwum

Kiedyś lwom, dziś na bruk

Kiedyś chrześcijan rzucano dzikim zwierzętom na pożarcie, a dzisiaj wyrzuca się ich na bruk - mówił bp Henryk Tomasik na antenie Radia Plus Radom podczas cotygodniowej audycji ”Kwadrans dla Pasterza”.

Był to komentarz odnoszący się do zwolnienia z pracy prof. Bogdana Chazana, dyrektora Szpitala Świętej Rodziny. - Decyzja prezydent Warszawy jest ogromną niespodzianką i trudno ją wewnętrznie zaaprobować – powiedział bp Tomasik. Zdaniem naszego ordynariusza w Polsce zagrożona jest wolność sumienia i dotyczy to wszystkich katolików, którzy chcą zgodnie z zasadami moralnymi uczestniczyć w życiu publicznym.

- Czy jest to poważne traktowanie człowieka będącego autorytetem w dziedzinie medycyny? - pytał biskup, odnosząc się do faktu, że prof. Chazan dowiedział się o swym zwolnieniu z mediów.

Bp Tomasik odniósł się także do słów marszałek Sejmu Ewy Kopacz, związanej pochodzeniem z terenem naszej diecezji, która w jednym z programów telewizyjnych powiedziała: "Odłóżmy na bok sumienie. Jeśli sumienie nie pozwala mi służyć zgodnie z prawem na rzecz dobra pacjenta, to wybieram inny zawód". - Sumienie to głos rozumu, który odczytuje prawdę o dobru. Chrześcijanin patrzy jeszcze szerzej, bo obok prawdy o dobru w kategoriach czysto naturalnych dostrzega także prawo Boże. Człowiek sumienia jest człowiekiem bardzo dobrym. Człowiek sumienia jest człowiekiem, który rzetelnie wykonuje swoją pracę i życzę wszystkim lekarzom, aby zawsze postępowali zgodnie z dobrze uformowanym sumieniem - mówił bp Tomasik.

Warto też zauważyć - o tym też mówił nasz ordynariusz - że dwie uczelnie medyczne w Polsce wprowadziły do roty ślubowania słowa: "Ślubuję w całym moim postępowaniu zachować najwyższą część dla życia ludzkiego, od chwili poczęcia do naturalnej śmierci".


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma