Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Tajemniczy pierścień, Skarżysko i Paweł VI

Ks. prał. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium pokazuje go z dumą, niczym cenne trofeum.

Otrzymał go niedawno od kard. Henryka Gulbinowicza, emerytowanego arcybiskupa wrocławskiego, który był w Skarżysku-Kamiennej 2 lipca 2005 r. i dokonał koronacji obrazu Matki Bożej Miłosierdzia.

Liczący 91 lat kardynał ceni sobie to miejsce, bo jest wierną kopią tak bliskiej jego dzieciństwu wileńskiej Ostrej Bramy. Odwiedzał Skarżysko kilkakrotnie. Jeszcze nie wie, czy przyjedzie na ogłoszenie bazyliki. Bardzo chciałby, ale wybiera się do Rzymu, bo w tym czasie odbędzie się beatyfikacja Pawła VI, papieża, który w 1970 r. mianował go biskupem. Tymczasem, jako znak bliskości ze skarżyskim sanktuarium, przekazał swój kardynalski pierścień.

Uroczystość podniesienia sanktuaryjnego kościoła parafialnego do godności bazyliki mniejszej odbędzie się w sobotę 25 października, a Mszy św. przewodniczył będzie kard. Gerhard Mueller, prefekt watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary. Kościół, po świątyniach w Studziannie i św. Kazimierza w Radomiu będzie trzecią w diecezji bazyliką.

Już trwają przygotowania do uroczystości. Cyklicznie zbiera się komitet organizacyjny, który obraduje pod przewodnictwem kustosza i krok po kroku planuje szczegóły.

Także z myślą o uroczystości ogłoszenia bazyliki właśnie na ten czas zaplanowany został trzydniowy IV Zjazd Skarżyszczan i Dobrodziejów Sanktuarium. Po wcześniejszym zgłoszeniu, gospodarze zapewniają zakwaterowanie. Informacje tutaj.

Program

24 października, piątek

14.00-17.00 - Przybycie i zakwaterowanie uczestników

18.00 - Uroczyste powitanie uczestników zjazdu w Miejskim Centrum Kultury przez Romana Wojcieszka, prezydenta miasta

- Występ słowno-muzyczny ”Skarżyszczanie - skarżyszczanom”

25 października, sobota

9.30 - Modlitewne przygotowanie do Mszy świętej

11.00 - Msza św. z ogłoszeniem kościoła parafialnego bazyliką mniejszą

- Po Mszy świętej występ zespołów folklorystycznych

15.00 - koncert orkiestry wojskowej

19.00 - Oratorium o miłosierdziu ”Święta przy Tobie chwila”

- Biesiadne spotkanie uczestników zjazdu

26 października, niedziela

11.00 - Msza święta dziękczynna za bazylikę oraz w intencji uczestników Zjazdu Skarżyszczan i Dobrodziejów Sanktuarium oraz ich rodzin

- Zakończenie uroczystym obiadem

- Wpisanie się do księgi pamiątkowej

- Rozdanie pamiątek spotkania i zakończenie Zjazdu.

  W ramach przygotowań, przed kościołem, który zostanie ogłoszony bazyliką, trwają prace przy budowie nowych schodów
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma