Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Ku czci patrona piastowskiej dynastii

Dni Powiatu Opoczyńskiego obchodzone są od 2012 r., kiedy to św. Bartłomiej został ogłoszony patronem regionu.

Niech nikogo nie mylą stroje. Gęsty Kożuch Kurzu zaprezentował utwory ludowe   Muzeum Regionalne przygotowało festiwal Opoczno Folk Attak
Niech nikogo nie mylą stroje. Gęsty Kożuch Kurzu zaprezentował utwory ludowe
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Imprezę organizuje powiat oraz placówki kulturalne na czele z Muzeum Regionalnym. – Dni Powiatu są doskonałą okazją do integracji naszej społeczności. Podczas takich obchodów integrują się wszystkie gminy tworzące nasz powiat. Jest to wyraz jedności i zgody, która buduje – mówi Marek Ksyta, starosta powiatu.

W tym roku ciekawą inicjatywą był zorganizowany przez Muzeum Regionalne festiwal Opoczno Folk Attack. W jego ramach na muzealnym dziedzińcu wystąpili: kapela Opocznianka, Gęsty Kożuch Kurzu oraz Kapela ze Wsi Warszawa.

Był także kiermasz sztuki ludowej i warsztaty rękodzieła. Można było degustować regionalne potrawy.

Ludowi twórcy w regionie są nadal w modzie   Podczas imprezy można było oglądać regionalne wyroby
Ludowi twórcy w regionie są nadal w modzie
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
W sam dzień patrona centralnym punktem była odpustowa Msza św. sprawowana w opoczyńskiej kolegiacie. Na jej zakończenie ks. kan. Jan Serszyński, dziekan opoczyński, otrzymał od władz powiatu ceramiczny obraz złożony z szeregu płytek, na których przedstawione są zabytki regionu. Większość z nich to kościoły dekanatu opoczyńskiego, ale obok nich jest także opoczyński zamek, którego budowniczym był król Kazimierz Wielki, ostatni z Piastów. To on w mieście ufundował także kościół, który za patrona otrzymał właśnie św. Bartłomieja, opiekuna, którego wyjątkową czcią otaczali władcy z tej najstarszej polskiej dynastii.

Obraz z płytkami przestawiającymi zabytki Opoczyńskiego otrzymał od władz powiatu dziekan, ks. kan. Jan Serszyński   Ceramika, obok folkloru, to znak rozpoznawczy regionu
Obraz z płytkami przestawiającymi zabytki Opoczyńskiego otrzymał od władz powiatu dziekan, ks. kan. Jan Serszyński
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma