Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Gdy ją dzielisz, mnoży się

To taka przedziwna właściwość wiary.

Wiara jest łaską i za to, że ją mamy, trzeba Bogu dziękować. A katechizujący mają jeszcze jeden motyw do dziękowania: - Za to, że możemy uczestniczyć w kształtowaniu wiary drugiego człowieka - mówił w homilii bp Henryk Tomasik. Słuchali go katecheci świeccy oraz siostry zakonne.

Jedną spośród około tysiąca katechizujących (sześciuset świeckich i zakonnic oraz 300 księży) była Małgorzata Janiec. Katechetka piąty rok uczy religii. Pracuje w II LO w Skarżysku-Kamiennej. Jest pełna optymizmu przed nowym rokiem szkolnym. Cieszy się ze spotkania z uczniami, bo to oni dają jej najwięcej radości. - Młodzież, sami uczniowie, którzy mimo tego, co się o nich mówi i myśli mają wielką wolę poznawania. W istocie są otwarci na Pana Boga, choć mają różne doświadczenie swego bycia w Kościele, a tego bycia nie ułatwiają im niektóre media, które przedstawiają obraz wypaczony obraz Kościoła. Naszym zadaniem jest czuwanie, by nie tylko przekazywać wiedzę, formować ich wiarę, ale także pokazywać, gdzie będą mogli w przyszłości szukać odpowiedzi na swe pytania dotyczące wiary i Kościoła, gdy skończą szkołę i nie będą mieć katechety. Oczywiście ważne jest wskazywanie na niedzielną liturgię oraz kazania, ale także uczulanie na korzystanie ze świata katolickich mediów - mówi.

  Pracę w Wydziale Katechetycznym zakończył ks. Krzysztof Badeński. Został proboszczem w Zwoleniu
Ks. Stanisław Piekielnik
Spotkanie katechetów odbyło się w dwóch grupach. Pierwszego dnia do gmachu Wyższego Seminarium Duchownego przyjechali świeccy i siostry zakonne, drugiego dnia stawili się katechizujący księża diecezjalni i zakonni. W programie była Msza św. i wykłady: - ”Liturgiczne przygotowanie dzieci i młodzieży do sakramentów” (wygłosił go ks. dr Tomasz Herc) oraz ”Aktualne problemy moralne w nauczaniu Kościoła” (ks. prof. dr hab. Stanisław Warzeszak.

Rozmawiano także o zbliżającym się Apelu Młodych, który odbędzie się 20 września w Radomiu oraz o przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży.

Spotkanie przygotował Wydział Katechetyczny Kurii Biskupiej, a w nim na początek roku szkolnego dokonały się dwie personalne zmiany. Ks. Krzysztof Badeński, dotychczasowy pracownik został mianowany proboszczem parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Zwoleniu. Zastąpi go wracający ze studiów specjalistycznych ks. Wojciech Wojtyła.

  Mszy św. w seminaryjnej kaplicy przewodniczył bp Henryk Tomasik
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma