Działo się tak wiele, że aż trudno wymienić wszystkie atrakcje przygotowane przez organizatorów tego festynu. Ale najważniejszym punktem tego wydarzenia było otwarcie nowego stadionu.
Festyn Rodzinny w Wolanowie odbywał się przy Zespole Szkół Ogólnokształcących, przy ulicy Kolejowej. Tego samego dnia świętowano z okazji dożynek. Impreza rozpoczęła się wczesnym popołudniem, a zakończyła przed 22.00 pokazem sztucznych ogni. Pierwsze występy przeznaczone były dla najmłodszych. Bawili ich Ruphert i Rico. Potem dzieci ustawione w długiej kolejce nadstawiały głowy komikom, a ci malowali je kolorowymi i błyszczącymi farbami.
Część oficjalną festynu rozpoczął Krzysztof Murawski, wójt Gminy Wolanów. Przed sceną ustawiono dożynkowy wieniec wykonany przez rolników z Zabłocia. Wójt podziękował wszystkim, którzy zajęli się organizację tego wydarzenia, i poprosił obecnych o przejście na znajdujący się obok nowy stadion. – Chcemy na koniec lata otworzyć kolejną inwestycję. W ubiegłym roku, w czerwcu otwieraliśmy halę sportową. W tym roku rozpoczęliśmy w maju budowę stadionu. Koszt tej budowy to 498 tys. zł – powiedział wójt. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską (333 tys. zł).
Stadion poświęcił proboszcz ks. Tadeusz Kszczot. Obok wójt Krzysztof Murawski
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Ten nowy obiekt poświęcił proboszcz ks. kan. Tadeusz Kszczot. Przecięcie wstęgi, a tym samym otwarcie boiska, należało do gości i wójta. Oni też przy wypełnionych trybunach strzelali pierwsze gole. Bronił bramkarz GKS Jaguar.
Boisko do piłki nożnej ma wymiary 100x70m. Płyta boiska o nawierzchni trawiastej jest wyposażona w drenaż odwadniający i system samoczynnego automatycznego nawadniania. Od strony zachodniej na utworzonej skarpie zostały wybudowane trybuny z indywidualnymi siedziskami krzesełkowymi na 256 miejsc. Dla potrzeb oświetlenia boiska wybudowane zostało sześć masztów o wysokości 12 m z podwójnymi reflektorami. Boisko zostało odgrodzone od trybun ogrodzeniem systemowym. Jako osprzęt boiska wybudowane zostały za każdą bramką piłko chwyty z siatki o wysokości 6 m i długości 50 m. W ramach uzbrojenia terenu została wybudowana zasilająca linia energetyczna, odcinek kanalizacji deszczowej oraz wodociąg zasilający nawadnianie.
Po części oficjalnej na scenie wystąpił zespół ludowy „Wolanianki” i Zespół Śpiewaczy z Bieniędzic. Gwiazdą wieczoru była Natalia Shroeder i Liber. Atrakcji muzycznych było oczywiście dużo więcej. Oprócz występów na scenie i tradycyjnych kramów handlowych imprezie towarzyszyła między innymi wystawa obrazów wykonanych haftem krzyżykowym. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pracownia garncarza, pokaz miodobrania i praca roju pszczelego. Można było kupić przedmioty wykonane i ozdabiane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Młodocina Większego oraz Gminnego Centrum Kultury. Koło Gospodyń Wiejskich z Bieniędzic zapraszało na tradycyjne potrawy.
Organizatorzy festynu to: wójt Krzysztof Murawski, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Wolanowie oraz Gminne Centrum Kultury i Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wolanowie.
Pierwsi goście na nowych trybunach
Krystyna Piotrowska /Foto Gość