Za nami pierwszy dzień "Uliczki Tradycji". Drugi dzień imprezy zapowiada się bardzo interesująco. Będą koncerty, filmy, wykłady i konkursy z cennymi nagrodami - a przede wszystkim dużo dobrej zabawy.
Po raz siódmy Ośrodek Kultury i Sztuki "Resursa Obywatelska" zaprosił radomian na "Uliczkę Tradycji". Dwudniowa impreza ma poszerzać naszą wiedzę o Radomiu lat 20. i 30. Tegoroczna "Uliczka Tradycji" przebiega pod hasłem "Awiacje&Wariacje" i w dużej mierze poświęcona jest szeroko pojętej tematyce lotniczej. Ppłk rez. Zenon Winnicki 30 lat latał jako pilot instruktor. Po zejściu na ziemię zajął się historią lotnictwa. - Tradycje lotnicze Radomia sięgają początku lat dwudziestych XX wieku. W kontekście szkolenia lotniczego mówimy ciągle o Dęblinie, a Radom jest trochę pomijany. Szkoła w Dęblinie powstała w 1927 r., a nasze lotnisko na Sadkowie zaczęło się budować jesienią 1928 r. oczywiście jako lotnisko cywilne. W 1932 r. przekazano je Ministerstwu Spraw Wojskowych i od tego momentu jest lotniskiem wojskowym. W okresie międzywojennym w Dęblinie szkolono uczniów teoretycznie, a u nas szkoliliśmy ich praktycznie - mówi.
Pierwszy dzień imprezy rozpoczął Radomski Rajd Starych Automobili o Puchar Prezydenta Miasta Radomia. Zabytkowe auta wyruszyły sprzed Urzędu Miejskiego na lotnisko w Piastowie. W gmachu Resursy zostały otwarte wystawy "Żwirko, Wigura i inni lotnicy wojskowi II Rzeczypospolitej Polskiej w podniebnym współzawodnictwie", "Skarżyński i inni - wielkie przeloty polskich lotników wojskowych w latach międzywojennych" oraz "Radomskie lotnictwo okresu międzywojennego". Dużym zainteresowaniem szczególnie wśród najmłodszych cieszyła się "Szkoła pilotów", czyli próby na symulatorach lotów. Przed Resursą znane szlagiery śpiewała kapela podwórkowa Halniacy.
Równie ciekawie zapowiada się drugi dzień imprezy. Rozpocznie go przemarsz na "Uliczkę" sprzed Urzędu Miejskiego. Barwny korowód poprowadzi Radomska Orkiestra Wojskowa. Będzie wiele spektakli i koncertów, w tym Zbigniewa Zamachowskiego z zespołem Qrek Polski, którzy tworzą muzycy z filharmonii łódzkiej. Zaśpiewają piosenki biesiadne w nowych zaskakujących aranżacjach. Organizatorzy przygotowali wiele konkursów, m.in. na najlepsze przebranie z epoki. Jest o co walczyć, główna nagroda to przelot nad Radomiem. - Z doświadczenia wiem, że jeśli się przebierzemy, wcielimy w jakąś rolę, to zabawa jest fajniejsza. Nie tylko oglądamy, ale jesteśmy częścią wydarzenia - zachęca do przebierania się Jakub Mitek z Resursy.
Na "Uliczce Tradycji" czynne będą: żyroskop, kiermasz staroci, stragany z mydłem i powidłem oraz stoisko z retro-zabawami dla dzieci. Ponadto będzie można natknąć się na kataryniarza z gadającym gwarkiem oraz kucyka Kubusia.
Program
14 września (niedziela)
13.50 - Przemarsz na "Uliczkę" (start sprzed Urzędu Miejskiego, ul. Żeromskiego 53).
14.00 - Start VII Radomskiego Rajdu Dawnych Automobili o Puchar Prezydenta Miasta Radomia, II etap (sprzed sceny głównej).
14.10 - Koncert Radomskiej Orkiestry Wojskowej (przed sceną główną).
14.30 - Koncert formacji "Boba Jazz Band" z Krakowa (scena główna).
14.30-17.00 - Seanse i prelekcje w starym kinie (Sala Kameralna): 14.30 - "Epitafium dla Orłów", 15.00 - "Biało-czerwona szachownica - od 95 lat na polskich samolotach", 15.30 - "Czy to huba wyrosła panu na głowie?", 16.00 - "Radomskie lotnictwo okresu międzywojennego", 16.30 - "Radom w pierwszych dniach okupacji" - film niemieckiego pilota Klausa Eismanna z komentarzem historyka Przemysława Bednarczyka.
14.30 - Zespolone Siły Rozrywkowe Resursy grają stare przeboje w nowych aranżacjach (scena "Pod Muzami").
14.30 - Spektakl Teatru Resursa oparty na tekstach radomskich pisarzy: Bernarda Gotfryda, Grzegorza Bartosa i Marcina Kępy; reż. Robert Stępniewski (Sala Widowiskowa).
15.00 - Start gry miejskiej (scena „Pod Muzami”).
15.15 - Koncert na piłę i harfę (Sala Widowiskowa).
15.15 - Koncert Halniaków (scena "Pod Muzami").
15.45 - Koncert tang w wykonaniu akordeonisty Piotra Zarzyki z akompaniamentem fortepianowym Marcina Wieczorka (scena "Pod Muzami").
15.45 - Koncert grupy "HaShir" z Torunia (scena główna).
16.00 - Konkurs elegancji przedwojennych automobili (scena "Pod Muzami").
16.15 - Spektakl Teatru Poszukiwań z Resursy oparty na tekstach Juliana Tuwima, reż. Włodzimierz Mancewicz, Katarzyna Sasal (Sala Widowiskowa).
16.30 - Koncert Zespolonych Sił Rozrywkowych Resursy (scena "Pod Muzami").
16.45 - Wręczenie pucharów Prezydenta Radomia i Przewodniczącego Rady Miejskiej dla zwycięzców automobilowych konkurencji (scena główna).
17.00 - Znani radomianie śpiewają dawne przeboje oraz wręczenie Nagrody Prezydenta Miasta Radomia dla Szymona Wydry.
17.00 - Koncert kapeli podwórkowej Halniacy (Sala Widowiskowa).
17.00 - Finał gry miejskiej i wręczenie nagród (scena "Pod Muzami").
18.00 - Konkurs na najlepsze przebranie z epoki oraz pokaz mody przygotowany przez Zespół Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług (scena główna).
18.15 - Występ młodych artystów "Resursy" (scena główna).
18.45 - Pokaz sprawności przedwojennych rowerów i konkurs elegancji cyklistów oraz wręczenie nagrody dla zwycięzcy I Radomskiego Wyścigu Starych Rowerów.
19.15 - Koncert Zbigniewa Zamachowskiego z zespołem "Qrek Polski" (scena główna).
20.45 - Pokaz sztucznych ogni.