Nowy numer 2/2021 Archiwum

Sztafeta dotarła do celu

Akcja Katolicka już po raz 9. zorganizowała Sztafetę im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki ku Czci Męczenników Stanu Wojennego. Wśród jej uczestników byli nasi diecezjanie.

Od 9 lat Akcja Katolicka z archidiecezji katowickiej organizuje tę sztafetę. W rocznicę urodzin bł. ks. Popiełuszki, przypadającą 14 września, i w 30. rocznicę jego męczeńskiej śmierci z wielu stron Polski do jego grobu na warszawskim Żoliborzu wyruszają pielgrzymi, aby uczcić ofiary stanu wojennego.

Miłośnicy jazdy rowerowej oraz biegacze amatorzy wyruszyli z archidiecezji katowickiej, warszawskiej oraz warmińsko-mazurskiej i diecezji radomskiej. Grupa pielgrzymów z Radomia, składająca się z członków kilku radomskich parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej oraz kilku osób niezrzeszonych, spotkała się w kościele pw. św. Stefana na Idalinie. Po modlitwie, błogosławieństwie i ucałowaniu relikwii bł. ks. Jerzego rozpoczęli swoją pielgrzymkę.

Radomscy pielgrzymi pociągiem dojechali do Warki. W dalszą drogę udali się na rowerach. Po drodze dołączali do nich pielgrzymi z innych diecezji. - W uformowanej kolumnie z eskortą policji przejechaliśmy ulicami Warszawy i dotarliśmy na warszawski Żoliborz. Celem i "metą" był grób bł. ks. Jerzego, znajdujący się na placu parafii św. Stanisława Kostki, gdzie wspólnie z panią prezes Zarządu Krajowego Instytutu AK Haliną Szydełko złożyliśmy wiązanki kwiatów i wysłuchaliśmy skierowanego do nas słowa kustosza ks. Marcina Brzezińskiego i prezes Szydełko - opowiada Beata Pawelec z Parafialnego Oddziału AK przy parafii św. Stefana w Radomiu.

Uczestnicy sztafety wzięli udział w Mszy św., którą celebrował m.in. diecezjalny asystent Akcji Katolickiej naszej diecezji ks. Grzegorz Wójcik. Po Eucharystii przy wspólnym posiłku organizatorzy wręczyli uczestnikom pamiątkowe medale z wizerunkiem bł. Jerzego Popiełuszki i koszulki.

- Udział w sztafecie był dla nas nie tylko mile spędzonym dniem, ale przede wszystkim hołdem oddanym bł. ks. Jerzemu oraz lekcją historii, która przypominała wszystkich męczenników stanu wojennego. Zapraszamy w przyszłym roku - mówi B. Pawelec.

Przed wyruszeniem w drogę ucałowali relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki   Przed wyruszeniem w drogę ucałowali relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki
Jerzy Skórkiewicz
Celem ich podróży było nawiedzenie grobu błogosławionego męczennika   Celem ich podróży było nawiedzenie grobu błogosławionego męczennika
Jerzy Skórkiewicz

 

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama