Nowy numer 2/2021 Archiwum

W Radomiu rośnie mocno liczba alumnów

Na pierwszy rok zostało przyjętych 26 kandydatów. Rok temu było 21, dwa lata temu - 13. Nie da się wskazać jakiejś prostej odpowiedzi na pytanie, dlaczego ci i dlatego stąd czy stamtąd. To chyba najlepszy znak, że sprawa dotyka powołania, a nie prostej socjologii.

Klerycy będą studentami Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego   Klerycy będą studentami Wydziału Teologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
W uniwersyteckich papierach wszystko musi się zgadzać. Dbają o to (od lewej) rektor ks. Jarosław Wojtkun i wicerektor ks. Piotr Turzyński
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Rok temu w grupie 21 alumnów pierwszego roku zdecydowaną większość stanowili kandydaci pochodzący ze środowisk wiejskich. - W tym roku jest dokładnie odwrotnie. Tylko pięciu z 26 pochodzi z parafii wiejskich. Pozostali są z Radomia, Starachowic, Opoczna, Przysuchy, Szydłowca, Białobrzegów i Lipska - wymienia ks. Jarosław Wojtkun, rektor radomskiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Niejako nową stałą jest to, że znacząca grupa kandydatów zgłaszających się do seminarium nie przychodzi tu od razu po maturze, ale daje sobie czas na podjęcie tej decyzji. - Wśród 26 kandydatów tylko 12 to tegoroczni maturzyści. Pozostali podjęli po maturze studia lub pracę. Dwóch z nich zdobyło magisteria. Niektórzy pracowali za granicą. Dla niejednego właśnie praca za granicą sprawiła, że zgłosił się do nas nie w pierwszym terminie u początku wakacji (wówczas przyjęliśmy 12 kandydatów), ale teraz, we wrześniu – wyjaśnia ks. Wojtkun.

Radomskie seminarium rośnie nie tylko grupą pierwszego roku. Powiększa się też jako cała wspólnota. - W ostatnim roku gmach seminaryjny opuściło 16 osób. 13 po święceniach kapłańskich i trzech alumnów, którzy zrezygnowali z formacji. Nowych 26 daje liczbowy wzrost. Nasz alumnat liczy obecnie 82 kleryków. Taką liczbę mieliśmy w Radomiu cztery lata temu. Potem przyszedł czas spadku. Najmniej, bo 13, zgłosiło się do nas dwa lata temu - mówi rektor.

Już w najbliższych dniach alumni pierwszego roku rozpoczną tak zwany kurs wstępny w ośrodku rekolekcyjnym w Dąbrówce. Poprowadzi go ks. Grzegorz Tęcza, ojciec duchowny. Do Radomia przyjadą z końcem września. Wtedy też z wakacji przyjadą starsi alumni. Od października radomskie Wyższe Seminarium Duchowne rozpocznie 26. rok studiów i formacji. Do kapłaństwa będzie się przygotowywało 82 alumnów: 26 na roku pierwszym, 18 na roku drugim, 9 na roku trzecim, 8 na roku czwartym, 8 na roku piątym i 13 na roku szóstym.

Na wrześniowy egzamin wstępny do radomskiego Wyższego Seminarium Duchownego stawiło się 14 kandydatów   Na wrześniowy egzamin wstępny do radomskiego Wyższego Seminarium Duchownego stawiło się 14 kandydatów
Razem z 12 przyjętymi na początku wakacji będą tworzyć najliczniejszy rok, 26 alumnów
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama