"Zachęcam do licznego uczestnictwa w nabożeństwach październikowych. Proszę wszystkich Was, Drodzy Siostry i Bracia, o odmówienie codziennie przynajmniej jednej tajemnicy Różańca w intencji naszej Ojczyzny" - pisze nasz ordynariusz.
Bp Henryk przypomina obraz z Dziejów Apostolskich, kiedy to młody Kościół, jeszcze przed zesłaniem Ducha Świętego, trwał jednomyślnie na modlitwie w wieczerniku "razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego" (J 1,12.14). "Naśladujemy Apostołów wówczas, gdy pod opieką Matki Najświętszej trwamy wspólnie na modlitwie. Czynimy to w różny sposób. Jedną z tych form jest modlitwa różańcowa" - pisze bp Tomasik i zachęca: "Zapraszam Was, Drodzy Bracia i Siostry, do Wielkiej Modlitwy Różańcowej w intencji Ojczyzny i pokoju. Zachęcam do licznego uczestnictwa w nabożeństwach październikowych. Proszę wszystkich Was, Drodzy Siostry i Bracia, o odmówienie codziennie przynajmniej jednej tajemnicy Różańca w intencji naszej Ojczyzny, aby Polska była wierna Chrystusowi, Ewangelii i Krzyżowi. Proszę o modlitwę w tej intencji, aby Polacy lepiej poznali Chrystusa, bardziej pokochali Chrystusa i odważnie wyznawali Chrystusa w życiu codziennym; aby Ewangelia rzeczywiście kształtowała moralność każdego, kto nosi zaszczytne imię chrześcijanin, a nasze decyzje i wybory były zgodne z oczekiwaniami Chrystusa. Zachęcam do Wielkiej Modlitwy o pokój. W szczególny sposób proszę o to kółka różańcowe, członków ruchów, stowarzyszeń, grup apostolskich i wspólnot pracujących w naszych parafiach. »Odmawiając Różaniec, rozmawiamy z Maryją, powierzamy Jej ufnie wszystkie nasze troski i smutki, radości i nadzieje. Prosimy o to, by pomagała nam podejmować Boże plany i by wypraszała u Syna łaskę potrzebną do wiernego ich wypełniania« - mówił w Ludźmierzu św. Jan Paweł II".
Różaniec jest modlitwą, która w dziejach Kościoła przynosiła niezwykłe owoce. "W wielu krajach, w Europie i na świecie, chrześcijanie w obliczu poważnych zagrożeń przez modlitwę różańcową wypraszali nawet nadzwyczajne łaski" - przypomina bp Tomasik i przywołuje fragment listu apostolskiego Jana Pawła II o Różańcu: "Dziś stoimy wobec nowych wyzwań. Czemuż nie wziąć znowu do ręki koronki z wiarą tych, którzy byli przed nami? Różaniec zachowuje całą swą moc i pozostaje narzędziem nie do pominięcia pośród środków duszpasterskich każdego dobrego głosiciela Ewangelii".