Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Radomski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Nasze media
    • WIARA.PL
    • RADIO eM
    • MAŁY GOŚĆ
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • KURIA
    • PARAFIE
    • HISTORIA DIECEZJI
  • Patronaty

Najnowsze Wydania

  • GN 16/2026
    GN 16/2026 Dokument:(9673311,Mocny głos kapitana Glovera)
  • GN 15/2026
    GN 15/2026 Dokument:(9662601,Widziałem lwa i kipiące życie)
  • GN14/2026
    GN14/2026 Dokument:(9651710,Nasz piękny chrześcijański ekskluzywizm)
  • GN 13/2026
    GN 13/2026 Dokument:(9641462,Bój chwalebny, niezrównana walka)
  • GN 12/2026
    GN 12/2026 Dokument:(9630833,Nad wodą i pod wodą)
radom.gosc.pl → Wiadomości z diecezji radomskiej → Jego wysokość ziemniak

Jego wysokość ziemniak przejdź do galerii

W tę niedzielę w Muzeum Wsi Radomskiej królował ziemniak. Był dosłownie wszędzie i pod różnymi postaciami.

Członkowie zespołu ludowego pokazywali, jak kiedyś na wsi wygladały wykopki  
Członkowie zespołu ludowego pokazywali, jak kiedyś na wsi wygladały wykopki
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

„Festiwal Ziemniaka” jest ostatnią imprezą plenerową, organizowaną w tym roku w Muzeum Wsi Radomskiej. Tradycyjnie  rozpoczął się wykopkami oraz pokazem innych jesiennych prac polowych.

Muzeum ma na swoim terenie niewielkie pola, na których uprawia się zboże, ziemniaki, warzywa. Teraz, gdy nastał czas ostatnich zbiorów, wykopywano ziemniaki. Członkinie zespołu ludowego pokazywały, jak robiono to kiedyś, za pomocą motyki. Do pomocy przy tej czynności zaprosiły obecnych na festynie polityków. I tak wykopki rozpoczął prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak.

Na skraju pola płonęły ogniska, a w gorącym popiele harcerze piekli ziemniaki. Takie gorące i pachnące dymem najbardziej smakowały dzieciom. Ale nie tylko. Ziemniaki, jako że było to ich święto, skrywały się też w różnych potrawach, a te przygotowały i zgłosiły do konkursu kulinarnego przedstawicielki zespołów obrzędowych i kół gospodyń wiejskich. Aż trudno było uwierzyć, że potraw z ziemniaków można zrobić tak wiele i są takie smaczne. O tym przekonali się nie tylko przedstawiciele komisji konkursowej, ale i obecni w sali goście.

Jak zawsze, gościnne Muzeum Wsi Radomskiej przygotowało dla tych, którzy przyjęli zaproszenie na jesienny festyn, bardzo wiele atrakcji. Na scenie pod dębem przygrywało do tańca kilka zespołów i kapel ludowych, a chętnych do zabawy nie brakowało. Muzeum stawia na rodzinę, dlatego zorganizowane były specjalne zajęcia dla dzieci. Można było między innymi pod okiem instruktorów robić ciekawe rzeczy z kasztanów, żołędzi, jarzębiny i - oczywiście - z ziemniaków. A zajęcia z ceramiki, które prowadził specjalista w tej dziedzinie Michał Alzak, tym razem połączone były z pokazem wypalania wyrobów z gliny w piecach jamowych. W zagrodach i przy alejkach swoje stoiska rozłożyli twórcy ludowi z regionu. Można było kupić miedzy innymi kolorowe kwiaty z bibuły, rzeźby z drewna, wiklinowe koszyki i wyroby z metaloplastyki.

Festiwal ziemniaka w MWR zakończył się koncertem „Muzyka Ziemi”. Na scenie amfiteatru wystąpił zespół Mariusza Kowalskiego. Był to występ jubileuszowy z okazji 15-lecia działalności zespołu.

« ‹ 1 › »
"Festiwal Ziemniaka" w Muzeum Wsi Radomskiej

WIARA.PL DODANE 06.10.2014 AKTUALIZACJA 07.10.2014

"Festiwal Ziemniaka" w Muzeum Wsi Radomskiej

Muzeum Wsi Radomskiej po raz kolejny zorganizowało "Festiwal Ziemniaka". Organizatorzy przygotowali między innymi: pokazy prac polowych, kiermasz rękodzieła ludowego, pokaz maszyn rolniczych, warsztaty dla dzieci. Pod dębem zagrały zespoły ludowe, a goście tańczyli na dechach. Można było upiec ziemniaki w ognisku, jak też spróbować potraw przygotowanych z tego warzywa. Atrakcji było bardzo wiele. Zdjęcia: Krystyna Piotrowska /Foto Gość  
oceń artykuł Pobieranie..

Krystyna Piotrowska

|

GOSC.PL

publikacja 06.10.2014 22:43

0 FB Twitter
drukuj wyślij
TAGI:
  • MUZEUM WSI RADOMSKIEJ
  • RADOM

Polecane w subskrypcji

  • Niezdrowa edukacja. Dlaczego nie należy ufać zapowiedziom Barbary Nowackiej?
    • Rozmowa
    • Franciszek Kucharczak
    Niezdrowa edukacja. Dlaczego nie należy ufać zapowiedziom Barbary Nowackiej?
  • Toast za karę śmierci
    • Marek Magierowski
    Toast za karę śmierci
  • Muniek Staszczyk: Wiem, jak wielka jest siła modlitwy
    • Rozmowa
    • Szymon Babuchowski
    Muniek Staszczyk: Wiem, jak wielka jest siła modlitwy
  • Toast za karę śmierci
    • Marek Magierowski
    Toast za karę śmierci
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X