GN 43/2020 Archiwum

Boża miłość potrzebuje ludzkich rąk

Laureatem 10. edycji nagrody Viventi Caritate zostało Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oddział w Radomiu.

Modlitwę przy sarkofagu zmarłego 18 października 2001 r. bp. Jana Chrapka poprowadził bp Henryk Tomasik   Modlitwę przy sarkofagu zmarłego 18 października 2001 r. bp. Jana Chrapka poprowadził bp Henryk Tomasik
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Statuetkę i dyplom odebrały Eleonora Rosmańska i Helena Kładko. - Już sama nominacja była dla nas zaskoczeniem, ale i radością. Ta nagroda jest największym uznaniem za naszą pracę, jaką prowadzimy w regionie na rzecz chorych na stwardnienie rozsiane. Z radością pracujemy na rzecz takich samych jak my. Wielką radość daje dawanie innym cząstki siebie. To pozwala żyć i pracować - mówiły laureatki tuż po otrzymaniu nagrody.

Nagroda Viventi przyznawana jest przez Kapitułę Funduszu im. bp. Jana Chrapka 18 października, w dniu rocznicy tragicznej śmierci drugiego ordynariusza diecezji radomskiej. - Viventi Caritate honoruje osoby, ruchy i instytucje, które będąc aktywne na polu charytatywnym, społecznym, kulturalnym czy w dziele budowania pomostów między ludźmi i środowiskami, wypełniają ewangeliczne wezwanie do miłowania czynem - przypomniał ideę nagrody prowadzący galę Wojciech Sałek, redaktor Radia Plus Radom.

Statuetka Viventi Caritate   Statuetka Viventi Caritate
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Podczas gali nie zabrakło chwili refleksji związanej z jubileuszową edycją nagrody. - To taki czas, że można się obejrzeć wstecz i poddać się krytycznemu oglądowi. Na posiedzeniu kapituły z wnioskiem o ustanowienie nagrody ówczesny ordynariusz radomski, dziś abp Zygmunt Zimowski, mówił nam, że ma ona utrwalić pamięć o bp. Janie i dziełach, które zapoczątkował. Ma być zatrzymaniem się nad Bożą miłością, która potrzebuje ludzkich rąk - mówił Zbigniew Miazga, jeden z inicjatorów nagrody.

Kapituła w ciągu minionych lat przyznała także nagrody specjalne Viventi Caritate. Otrzymali je między innymi papież Benedykt XVI oraz Robotnicy Radomskiego Czerwca, represjonowani po proteście z czerwca 1976 r.

Galę wręczenia nagrody poprzedziła Msza św., której przewodniczył bp Henryk Tomasik. Podczas Eucharystii polecano bp. Jana Chrapka oraz modlono się za pracowników służby zdrowia w dniu liturgicznego wspomnienia św. Łukasza, ich patrona. - Wspominamy dziś bp. Jana Chrapka, prosząc dla niego o dar nieba. Był krótko w Radomiu, ale zostawił mocne ślady i zaprosił, by nimi kroczyć. Polecamy też służbę zdrowia i prosimy, by było to środowisko realizujące w swej pracy ideę miłosierdzia i by postawa służby nie zniknęła nigdy z tego środowiska - mówił w homilii ordynariusz.

Po gali z krótkim koncertem wystąpił duet Deo Optimo. Na zakończenie obecni razem z członkami najbliższej rodziny bp. Jana udali się do kaplicy przy wejściu do katedry, gdzie modlitwę przy sarkofagu bp. Chrapka poprowadził bp Tomasik.

Po wręczeniu nagrody przemawia Helena Kładko   Po wręczeniu nagrody przemawia Helena Kładko
Stoją od lewej: Elżbieta Sobieraj i Marek Chrapek (członkowie kapituły nagrody), bp Henryk Tomasik (przewodniczący kapituły), Eleonora Rosmańska i Zbigniew Miazga
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama