Nowy numer 28/2018 Archiwum

Boża miłość potrzebuje ludzkich rąk

Laureatem 10. edycji nagrody Viventi Caritate zostało Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego oddział w Radomiu.

  Modlitwę przy sarkofagu zmarłego 18 października 2001 r. bp. Jana Chrapka poprowadził bp Henryk Tomasik
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Statuetkę i dyplom odebrały Eleonora Rosmańska i Helena Kładko. - Już sama nominacja była dla nas zaskoczeniem, ale i radością. Ta nagroda jest największym uznaniem za naszą pracę, jaką prowadzimy w regionie na rzecz chorych na stwardnienie rozsiane. Z radością pracujemy na rzecz takich samych jak my. Wielką radość daje dawanie innym cząstki siebie. To pozwala żyć i pracować - mówiły laureatki tuż po otrzymaniu nagrody.

Nagroda Viventi przyznawana jest przez Kapitułę Funduszu im. bp. Jana Chrapka 18 października, w dniu rocznicy tragicznej śmierci drugiego ordynariusza diecezji radomskiej. - Viventi Caritate honoruje osoby, ruchy i instytucje, które będąc aktywne na polu charytatywnym, społecznym, kulturalnym czy w dziele budowania pomostów między ludźmi i środowiskami, wypełniają ewangeliczne wezwanie do miłowania czynem - przypomniał ideę nagrody prowadzący galę Wojciech Sałek, redaktor Radia Plus Radom.

  Statuetka Viventi Caritate
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Podczas gali nie zabrakło chwili refleksji związanej z jubileuszową edycją nagrody. - To taki czas, że można się obejrzeć wstecz i poddać się krytycznemu oglądowi. Na posiedzeniu kapituły z wnioskiem o ustanowienie nagrody ówczesny ordynariusz radomski, dziś abp Zygmunt Zimowski, mówił nam, że ma ona utrwalić pamięć o bp. Janie i dziełach, które zapoczątkował. Ma być zatrzymaniem się nad Bożą miłością, która potrzebuje ludzkich rąk - mówił Zbigniew Miazga, jeden z inicjatorów nagrody.

Kapituła w ciągu minionych lat przyznała także nagrody specjalne Viventi Caritate. Otrzymali je między innymi papież Benedykt XVI oraz Robotnicy Radomskiego Czerwca, represjonowani po proteście z czerwca 1976 r.

Galę wręczenia nagrody poprzedziła Msza św., której przewodniczył bp Henryk Tomasik. Podczas Eucharystii polecano bp. Jana Chrapka oraz modlono się za pracowników służby zdrowia w dniu liturgicznego wspomnienia św. Łukasza, ich patrona. - Wspominamy dziś bp. Jana Chrapka, prosząc dla niego o dar nieba. Był krótko w Radomiu, ale zostawił mocne ślady i zaprosił, by nimi kroczyć. Polecamy też służbę zdrowia i prosimy, by było to środowisko realizujące w swej pracy ideę miłosierdzia i by postawa służby nie zniknęła nigdy z tego środowiska - mówił w homilii ordynariusz.

Po gali z krótkim koncertem wystąpił duet Deo Optimo. Na zakończenie obecni razem z członkami najbliższej rodziny bp. Jana udali się do kaplicy przy wejściu do katedry, gdzie modlitwę przy sarkofagu bp. Chrapka poprowadził bp Tomasik.

Stoją od lewej: Elżbieta Sobieraj i Marek Chrapek (członkowie kapituły nagrody), bp Henryk Tomasik (przewodniczący kapituły), Eleonora Rosmańska i Zbigniew Miazga   Po wręczeniu nagrody przemawia Helena Kładko
Stoją od lewej: Elżbieta Sobieraj i Marek Chrapek (członkowie kapituły nagrody), bp Henryk Tomasik (przewodniczący kapituły), Eleonora Rosmańska i Zbigniew Miazga
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma