Nowy numer 21/2018 Archiwum

Nasze pierwsze wspomnienie św. Jana Pawła II

Ogłoszenie błogosławionego świętym oznacza, że dzień jego wspomnienia w kalendarzu liturgicznym obchodzony jest już nie tylko w części, ale również w całym Kościele powszechnym. Ale jest on nadal - tak po ludzku - najbardziej nasz.

W naszej diecezji gościliśmy Jana Pawła II 4 czerwca 1991 r. Wówczas sprawował Mszę św. na lotnisku, odwiedził i poświęcił nowy gmach Wyższego Seminarium Duchownego, nawiedził obecną katedrę oraz modlił się przy pomniku-kamieniu upamiętniającym robotniczy protest z czerwca 1976 r.

Każde z tych miejsc przypomina jego obecność. Ale wśród pamiątek tamtego dnia jest jedno jakoś wyjątkowe - to tzw. Pokój papieski w gmachu seminarium. W tym mieszkaniu papież miał chwilę odpoczynku i tutaj później zorganizowano izbę pamięci, w której zgromadzono pamiątki tamtej wizyty.

  Pomnik Jana Pawła II przed gmachem Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Można tu oglądać między innymi szaty liturgiczne, kielich mszalny i papieski fotel użyte podczas Mszy św. na lotnisku. Eksponowane są sutanna Jana Pawła II, a nawet jego buty. Seminarium chętnie otwiera to miejsce dla chcących je odwiedzić. Trzeba jedynie wcześniej zgłosić wizytę (48 33 09 100).

Poza Eucharystią pierwsze wspomnienie św. Jana Pawła II będzie miało w naszej diecezji wiele odsłon. W kościele pw. św. Wacława na Starym Mieście w Radomiu podczas Mszy św. o 17.00 nastąpi poświęcenie ołtarza bocznego, dedykowanego św. Janowi Pawłowi II. Zostaną w nim umieszczone relikwie świętego.

W katedrze o 18.00, podczas Mszy św., bp Henryk Tomasik powoła Centra Światowych Dni Młodzieży oraz sekcje w ramach Centrum Diecezjalnego ŚDM. Pięć ośrodków znajduje się w Radomiu, a pozostałe w większych miejscowościach m.in. w Starachowicach, Opocznie i Szydłowcu.

W radomskim kościele pw. Świętej Rodziny po Mszy św. sprawowanej o 18.00 odbędzie się koncert organowy rozpoczynający cykl Papieskich Koncertów. W koncercie inauguracyjnym udział wezmą: Chór Uniwersytetu Radomskiego, Mariusz Pyrka - recytacje oraz Emanuel Bączkowski - organy.


 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma