Nowy numer 43/2020 Archiwum

Od soboty będzie trzecią w diecezji

Kard. Gerhard Müller, prefekt Kongregacji Nauki Wiary, ogłosi w sobotę kościół sanktuaryjny pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Skarżysku-Kamiennej bazyliką mniejszą. Po sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannie i kościele pw. św. Kazimierza w Radomiu będzie to trzecia bazylika mniejsza w naszej diecezji.

Ks. prał. Jerzy Karbownik, kustosz sanktuarium, mówi, że to wielkie wyróżnienie i zaprasza wszystkich na obchody. - Papieski dekret został wydany 25 października 2013 r., ale czekaliśmy rok, żeby przygotować się jak najlepiej i połączyć to wydarzenie ze srebrnym jubileuszem sanktuarium - mówi kustosz. - Kiedy przyszedłem tutaj 28 lat temu, rosły tu drzewa. Nigdy nie przypuszczałem, że w tym miejscu będzie bazylika i że mnie będzie dane tu być. Pan Bóg posłużył się bp. Edwardem Materskim, który włożył całe serce w to dzieło, powołał do istnienia parafię, a potem zrobił wszystko, by tutaj było sanktuarium, w którym powstała jedyna w Polsce jedyna kopia wileńskiej Ostrej Bramy i by tu był obraz Matki Bożej Ostrobramskiej ukoronowany papieskim diademem.

Na przełomie września i października ks. Karbownik był na Watykanie i dwukrotnie spotkał się z papieżem Franciszkiem. - Opowiadałem ojcu świętemu o działalności charytatywnej w sanktuarium. Gdy powiedziałem, że rocznie wydajemy 35 tys. posiłków i dajemy w sumie kilka tysięcy noclegów dla bezdomnych, papież słuchał z zainteresowaniem i powiedział, że byłoby dobrze, gdyby ci ludzie mieli nie tylko posiłki i schronienie, ale też pracę. To jego apel do sprawujących władzę. Papież pobłogosławił także świece, które przywiozłem do naszego sanktuarium - mówi.

Na uroczystości zaprasza ks. prał. Jerzy Karbownik, budowniczy i kustosz sanktuarium   Na uroczystości zaprasza ks. prał. Jerzy Karbownik, budowniczy i kustosz sanktuarium
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Program

Piątek, 24 października

14.00-17.00 - przybycie i zakwaterowanie uczestników

18.00 - uroczyste powitanie uczestników IV Światowego Zjazdu Skarżyszczan, Wilnian i Dobrodziejów Sanktuarium w Miejskim Centrum Kultury przez prezydenta miasta Romana Wojcieszka; koncert „Skarżyszczanie – Skarżyszczanom”

Sobota, 25 października

10.30 - modlitewne przygotowanie do Mszy św.

11.00 - Msza św. pod przewodnictwem kard. Gerharda Müllera, prefekta Kongregacji Nauki Wiary, i ogłoszenie kościoła sanktuaryjnego bazyliką mniejszą; po Mszy świętej występy regionalnych zespołów ludowych

15.00 - koncert orkiestry wojskowej

19.00 - oratorium o Bożym miłosierdziu w bazylice ”Święta przy Tobie chwila”; biesiadne spotkanie uczestników zjazdu

Niedziela, 26 października

11.00 - Msza św. dziękczynna za ogłoszenie bazyliki oraz w intencji mieszkańców miasta i uczestników zjazdu

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama