W pierwszych dniach listopada światła miasta i światła cmentarzy zdają się dopełniać. Warto pamiętać o uzyskaniu odpustu.
Odnowiony dzięki cmentarnej kweście nagrobek Stefci Lewandowskiej
Dziewczynka zmarła w wieku 3 lat w 1873 r.
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
To znak, że również w tajemnicy świętych obcowania dopełniają się modlitwy Kościoła świętych, Kościoła pielgrzymującego i Kościoła, który się oczyszcza.
Podobnie jak wczoraj, w uroczystość Wszystkich Świętych, tak i dziś w dniu Wspomnienia Wszystkich Wiernych Zmarłych modliliśmy się na cmentarzach.
Na radomskiej nekropolii przy ul. Limanowskiego tradycyjnie kwestowano na rzecz odnowy zabytkowych nagrobków. Od lat organizuje je Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego przy ul. Limanowskiego w Radomiu. W akcję włącza się wielu ludzi. Odwiedzający cmentarze chętnie wspierają zbiórkę i wrzucają datki.
Komitet na swej stronie publikuje sprawozdania z przeprowadzonych prac (tutaj). Rok temu udało się zebrać ponad 40 tys. zł, w tym roku podobnie.
Odwiedzając cmentarze do 8 listopada, warto pamiętać o możliwości uzyskania odpustu zupełnego. Aby go uzyskać, należy nawiedzić cmentarz i pomodlić się za zmarłych oraz spełnić stałe warunki odpustu: być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć w danym dniu Komunię św., zachować wolność od przywiązania do grzechu (nawet lekkiego) i odmówić modlitwę "Wierzę w Boga", modlitwy w intencjach ojca świętego (np. "Ojcze nasz" i "Zdrowaś Maryjo"). Czym jest odpust? Tak o tym uczy Katechizm Kościoła Katolickiego:
"Odpust jest to darowanie przed Bogiem kary doczesnej za grzechy, zgładzone już co do winy. Dostępuje go chrześcijanin odpowiednio usposobiony i pod pewnymi określonymi warunkami, za pośrednictwem Kościoła, który jako szafarz owoców odkupienia rozdaje i prawomocnie przydziela zadośćuczynienie ze skarbca zasług Chrystusa i świętych" (1471).
Cmentarz przy ul. Limanowskiego w Radomiu i wieczorna panorama miasta
Widok ze szczytu wieży kościoła pw. św. Teresy na Borkach
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość