Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" zainaugurowało działalność w wyremontowanej siedzibie przy ul. Kopernika 1 w Radomiu.
W już wyremontowanej siedzibie Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” zainaugurowało swoją działalność 6 listopada. Prace związane z przebudową i rozbudową budynku trwały 3,5 roku. Zgodnie z projektem, budynek starej elektrowni pozostał w niezmienionym kształcie. Zyskał nowe dach i okna. Ceglana elewacja została wyczyszczona. Plac znajdujący się za obiektem został zabudowany nowym segmentem. Obie części połączono.
– To jest miejsce dla sztuki, która nie istnieje bez artystów. Artyści to początek naszego funkcjonowania, bez nich nie ma nas, nie ma obiektów, które mogą cieszyć oko i rozbudzać wyobraźnię. Witamy w fabryce, która już po części przekształciła się całkowicie w fabrykę wyobraźni. To pojęcie jest naszym pojęciem autorskim w tej instytucji. Prezentowana dziś wystawa „Specimen. Próba kolekcji” jest pierwszą próbą prezentacji połączonych kolekcji w przestrzeniach nowego centrum. Nie bardzo wiedzieliśmy, jak ją w tych przestrzeniach umieścić. Ta przestrzeń jest bardzo agresywna, zaborcza. Zmierzyć się z nią jest ogromnie trudno, ale mamy wiele pomysłów, jak z nią współpracować w przyszłości. Dzisiaj zaprezentowaliśmy fragment radomskiej kolekcji sztuki współczesnej. Trudno wymienić wszystkich ludzi, którzy tę kolekcję tworzyli – mówił podczas uroczystego otwarcia obiektu Zbigniew Belowski, dyrektor artystyczny MCSW „Elektrownia”.
Tworzona latami kolekcja sztuki współczesnej obejmuje około 4,5 tys. pozycji. Niemal 600 dzieł to zbiory własne „Elektrowni”, w skład których wchodzą także eksponaty przekazane przez radomską Akademicką Galerię Sztuki „Rogatka” i dzieła dokumentujące cykliczne, międzynarodowe plenery przeznaczone dla artystów posługujących się językiem geometrii.
Obecny na inauguracji Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, przekazał dyrekcji „Elektrowni” pamiątkowy okolicznościowy medal „Pro Masovia”. Z kolei przyznawane przez Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” statuetki w kształcie łódki „Za wiatr w żagle Elektrowni” otrzymali Andrzej Wajda oraz dr Bożena Kowalska, wybitny krytyk i teoretyk sztuki.
A. Wajda nie uczestniczył w uroczystościach. Po części oficjalnej goście byli świadkami uruchomienia stałej instalacji świetlnej na dachu budynku centrum – neonu w kształcie chmury. Tytuł instalacji to „Cumulus Radomski”. Jej autorem jest Thorsten Goldberg. Później można było obejrzeć wystawę „Specimen. Próba kolekcji” i wysłuchać koncertu Ryszarda Ługowskiego. Artysta zagrał na gongach tybetańskich.
– W „Elektrowni” jest 8 sal wystawowych. Na prace wykończeniowe czeka sala kinowa. Muzeum ma być miejscem tętniącym życiem. Znajdują się w nim m.in. sala edukacyjna i biblioteka. Chcemy, żeby nasze muzeum to nie była tylko placówka lokalna. Mamy podpisane porozumienia z uczelniami artystycznymi w całym kraju. Współpracą z nami są zainteresowane różne placówki kultury – mówił Włodzimierz Pujanek, dyrektor MCSW „Elektrownia”.
Kwiaty i gratulacje dla dr Bożeny Kowalskiej
Krystyna Piotrowska /Foto Gość