Gaude Mater Polonia - Ciesz się, Matko Polsko, ten XIII-wieczy hymn, wykonano po raz pierwszy w 1254 r. podczas kanonizacji św. Stanisława, biskupa i męczennika. Rozpoczął on Mszę św., której z okazji Święta Niepodległości w radomskiej katedrze przewodniczył bp Henryk Tomasik.
Ordynariusz w homilii odwoływał się do wielu postaci z naszej przeszłości, które budowały kształt polskiego patriotyzmu:
- Miejcie wspaniałe i szerokie serce na dobre braciej swojej i narodów swoich... Nie cieśnijcie ani kurczcie miłości w swoich domach i pojedynkowych pożytkach. Nie zamykajcie jej w komorach i skarbnicach swoich. Niech się na lud wszytek z was, gór wysokich, jako rzeka w równe pola wylewa - mówił bp Tomasik, przywołując jedno z sejmowych kazań ks. Piotra Skargi.
Pasterz Kościoła radomskiego przypomniał także szereg pouczeń, jakie podczas pielgrzymek do Polski zostawił św. Jan Paweł II. Wśród nich były słowa wypowiedziane w 1983 r. na Jasnej Górze: - Chrystus obecny wraz ze swą Matką w polskiej Kanie stawia przed nami z pokolenia na pokolenie wielką sprawę wolności. Wolność jest dana człowiekowi od Boga jako miara jego godności. Jednakże jest mu ona równocześnie zadana. Wolność nie jest ulgą, lecz trudem wielkości. Wolności bowiem może człowiek używać dobrze lub źle – cytował bp Tomasik.
Nasze dzieje i kultura to związek z tym, co Boże
Mówił w homilii bp Henryk Tomasik
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Mówił także o polskiej świadomości prawdy, która pokazuje związek naszych dziejów i naszej kultury z Chrystusem i Kościołem. - Trzeba nam zatroskania o dobro wspólne i o ludzi sumienia. Niech nasze rodziny, szkołę, media i miejsca pracy przenika etyka, etyka katolicka. Ona nikomu nie zaszkodziła - zapewniał.
Po Eucharystii, w której wzięli udział przedstawiciele władz różnego szczebla, poczty sztandarowe, reprezentanci służb mundurowych różnego stopnia, delegacje szkół, stowarzyszeń i organizacji, z katedry centralnym deptakiem miasta na Rynek przed Pomnik Czynu Legionów Józefa Piłsudskiego ruszył świąteczny korowód. Towarzyszyło mu spore grono mieszkańców.
Na Rynku wręczono okolicznościowe odznaczenia, miał miejsce apel poległych, a pod pomnikiem złożono wieńce i wiązanki kwiatów.
Uroczystości Święta Niepodległości zakończyły się pod Pomnikiem Czynu Legionów
Tu złożono wieńce i wiązanki kwiatów
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość