Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Chytra baba, kremówki i ŚDM

Wadowice leżą daleko od Radomia. Co nas łączy? Pozornie nic. Ale...

W rodzinnym mieście Karola Wojtyły w wyborach samorządowych wygrała opcja daleka od tego, czym żył i jak formował swoje człowieczeństwo najbardziej znany z jego obywateli. Można i tak, bo przecież jest demokracja, a do tego czas mija i to, co było kiedyś i wówczas miało wartość, dziś zdaje się nie mieć znaczenia. Ale skoro tak, to odetnijmy się od przeszłości. Zamknijmy więc papieskie muzeum i tak po prostu zaprzestańmy sprzedaży kremówek. Czym staje się wówczas to miasto? Wadowice? Jakiś Wadowita sprzed wieków? Nie znam. Miasto blaknie i nie różni się od kilkuset innych w kraju.

Z kolei Radom to miasto, które wciąż wraca jako siedziba niewybrednych żartów. Chińska zupka z Radomia, chytra baba z Radomia - to tylko niektóre z ostatnich obrazów. Dodajmy do tego owych pseudoprzedsiębiorców z serialu „40-latek - 20 lat później”.

Radom z Wadowicami z czasu ostatnich wyborów łączy to, że padł jako twierdza tego, co prawicowe. Łączą go z tym papieskim miastem także papieski herb i wspomnienie obecności Jana Pawła II.

Nie postrzegam wyników ostatnich wyborów w Radomiu jako klęski. Widzę w nich raczej próbę otwarcia z nieco zmienionym kierunkiem. Czy lepszym? Jak zwykle, pokaże to czas. W Radomiu nowo wybrany prezydent obiecuje budowę nowoczesnego miasta. Jestem ciekaw, co rozumie w tym obrazie. Chytra baba to obraz niesprawiedliwego stereotypu, który osobiście mnie boli. W jaki sposób, jako nowy włodarz miasta, zamierza z nim walczyć?

A kremówki? U nas ich nie ma. Ale przecież mamy swoje walory. Ot, choćby fakt, że byliśmy stolicą Korony, gdy z Radomia swoje rządy sprawował św. Kazimierz. Które z dumnych faktów naszego wczoraj zechce wyeksponować nowy włodarz miasta?

W nadchodzącym roku przyjdzie nam zaprezentować Radom i nasz region jako miejsce, które ewentualnie wybiorą młodzi z całego świata, by tutaj przyjechać, zanim udadzą się do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. Zechcą albo i nie. Mają wolny wybór. Mam nadzieję, że Radosław Witkowski, nowy prezydent Radomia, wykorzysta i tę szansę dla promocji miasta.

Panie Prezydencie, ze swej strony w tym względzie obiecujemy pomoc i współpracę.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • grzegorzku
  03.12.2014 20:54
  Delikatnie chciałem zauważyć, że mieszkańcy Wadowic żyją nie tylko kultem JPII, tak samo jak dla radomian są pewnie ważniejsze sprawy jak pamięć o św. Kazimierzu. Wielebny pyta „które z dumnych faktów naszego wczoraj zechce wyeksponować nowy włodarz miasta?”. Nie wiem – odpowiadam. Czas pokaże. Ale skoro to mniejszość mieszkańców Wadowic opowiedziała za urzędującą dotychczas burmistrz, a większość zażyczyła sobie nowego włodarza, to należy ten wybór uszanować. Taką samą uwagę mam w odniesieniu do wyników wyborów w Radomiu. Czy czerwona kartka dla kandydata PiS ma oznaczać, że nowy prezydent, reprezentujący Platformę Obywatelską, będzie walczył z partonem miasta? Śmiem wątpić.

  Wielebny pewnie to zna: „15 Miejcie się na baczności przed fałszywymi prorokami. Oni przychodzą do was w przebraniu owczym, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. 16 Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z cierni lub figi z ostów. 17 Tak właśnie każde dobre drzewo rodzi dobre owoce, a drzewo zagrzybione rodzi owoce zepsute. 18 Nie może dobre drzewo rodzić zepsutych owoców ani drzewo zagrzybione rodzić dobrych owoców. 19 Każde drzewo, które nie rodzi dobrego owocu, jest wycinane i wrzucane do ognia. 20 Tak zatem poznacie ich po ich owocach.” (Mt 7,15-20)

  Radziłbym więc poczekać z ferowaniem wyroków (do czasów owocobrania).

  P.S. Osobiście wolę uczciwego ateistę, niźli świętoszkowatego hipokrytę. To taka mała uwaga odnośnie lansowanej na tym portalu partii, której wysocy funkcjonariusze okradali państwo.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma