Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Pełen profesjonalizm

Przyjechali, bo chcą coraz piękniej i bardziej świadomie służyć śpiewem i graniem podczas Liturgii.

Na Warsztaty Muzyki Liturgicznej do Domu Rekolekcyjnego „Betania” przy parafii pw. św. Barbary w Pionkach zaprosiła Diakonia Muzyczna Ruchu Światło-Życie Diecezji Radomskiej.

Zajęcia prowadzili znani i cenieni kompozytorzy i dyrygenci Paweł Bębenek i Piotr Pałka. Współorganizatorką warsztatów była Otylia Brendel, animatorka diakonii muzycznej.

- To pierwsze warsztaty z tymi muzykami w Pionkach. Do udziału w nich zgłosiło się 80 osób z całej Polski. To osoby działające w diakonii muzycznej, w scholach i chórach parafialnych. Mamy też kilku instrumentalistów. Udało się nam zaangażować do współpracy diakonię muzyczną do tego stopnia, że animatorzy muzyczni prowadzą poszczególne sekcje. To dla nas duże wyzwanie i odpowiedzialność, ale również dar, bo możemy przekazywać to, czego nauczyliśmy się w swojej formacji Oazowej. To dla nas bardzo cenne - powiedziała.

W planie warsztatów była nauka utworów liturgicznych, elementy emisji głosu, prawidłowej rozśpiewki, śpiew czterogłosowy, praca w sekcjach poszczególnych głosów i orkiestry, chorał gregoriański oraz konsultacje muzyczne.

- Na warsztatach przepracowywaliśmy pieśń związaną ze Światowymi Dniami Młodzieży, hymn na ŚDM, który skomponował Piotr Pałka. To jeden z 95 hymnów nadesłanych na konkurs. Jego tytuł brzmi „ Błogosławieni miłosierni” - dodaje pani Otylia.

Uczestnicy byli zachwyceni sposobem prowadzenia warsztatów   Uczestnicy byli zachwyceni sposobem prowadzenia warsztatów
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Emila Orzechowska jest uczennicą Liceum Muzycznego w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu. Jest też animatorką muzyczną w Ruchu Światło Życie.

- W czasie tych warsztatów możemy inaczej spojrzeć na muzykę liturgiczną. Jest śpiewanie w różnych głosach i mamy styczność z muzykami, którzy zajmują się tym na co dzień. To coś zupełnie innego niż w szkole, czy u nas w diakonii. Jestem bardzo zadowolona, że tu przyjechałam. Pełen profesjonalizm i miła atmosfera - zapewnia.

Marek Molenda również należy do Ruchu Światło-Życie. Jest uczniem IV LO im T. Chałubińskiego w Radomiu.

- Wielokrotnie korzystałem z opracowań muzyków, którzy prowadzą warsztaty. Uznałem, że warto powiększyć swoją wiedzę i przyjechać do Pionek. W swojej parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Orońsku należę do scholi, gdzie staramy się śpiewać w czterogłosie. Gram na gitarze i na keyboardzie. Ostatnio zacząłem ćwiczyć grę na organach - powiedział Marek.

Warsztaty połączone były z rekolekcjami. Był czas na modlitwę, Mszę św., Jutrznię, Apel Jasnogórski i katechezę. Zwieńczeniem muzycznych zajęć była niedzielna Eucharystia, podczas której zostały zaprezentowane utwory przygotowane przez uczestników warsztatów.

Zajęcia sekcji instrumentalnej   Zajęcia sekcji instrumentalnej
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Otylia Brendel, współorganizatorka warsztatów muzycznych zadbała również o dokumentacje tego wydarzenia   Otylia Brendel, współorganizatorka warsztatów muzycznych zadbała również o dokumentacje tego wydarzenia
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama