Nowy numer 48/2020 Archiwum

O. Czuma Honorowym Obywatelem Radomia?

Wniosek o przyznanie o. Hubertowi Czumie TJ tytułu Honorowego Obywatela Radomia, z inicjatywy NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska, już został złożony w Biurze Rady Miejskiej w Radomiu. Podpisało go tysiąc mieszkańców miasta. Warto przypomnieć, że o. Czuma przyjął już Honorowe Obywatelstwo Szczecina.

Hubert Walerian Czuma urodził się 2 listopada 1930 r. w Lublinie. Jest bratankiem gen. Waleriana Czumy, komendanta Straży Granicznej i dowódcy obrony Warszawy we wrześniu 1939 r., bratem Andrzeja, posła na Sejm RP VI kadencji, ministra sprawiedliwości i doradcy na tym urzędzie Jarosława Gowina.

W 1948 r. H. Czuma wstąpił do nowicjatu jezuitów. Święcenia kapłańskie przyjął w 1955 r. Pracował jako duszpasterz akademicki i prefekt niższego seminarium w Łodzi. Od 1961 r. był duszpasterzem akademickim w Gdańsku, potem w Lublinie.

Razem z braćmi działał w opozycyjnej organizacji RUCH. Po jej dekonspiracji został w 1970 r. aresztowany. Zwolniono go po pół roku, między innymi na skutek starań kard. Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski. Pracował potem w Kaliszu, Bydgoszczy i Szczecinie. Wciąż zaangażowany w działalność opozycyjną, został przeniesiony do Radomia. Było to dwa lata po proteście robotniczym z czerwca 1976 r. Pomagał wówczas represjonowanym i od tamtego czasu aż do chwili obecnej jest propagatorem ks. Romana Kotlarza, męczennika tamtego protestu.

- O. Czuma to niezwykła osoba, która jest przykładem wspaniałej działalności patriotycznej i społecznej. Był inicjatorem Mszy św. za ojczyznę w stanie wojennym i spotkań z ciekawymi postaciami opozycji, artystami scen polskich. Po 1989 r. został opiekunem bezrobotnych, duszpasterzem świata pracy diecezji radomskiej - mówił na antenie Radia Plus Radom Zdzisław Maszkiewicz, przewodniczący radomskiej "Solidarności".

Zasłużony jezuita jest honorowym członkiem NSZZ "Solidarność". Prezydent Lech Kaczyński odznaczył go Orderem Odrodzenia Polski. W 2010 r. prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak uhonorował go medalem "Bene Merenti Civitas Radomiensis".

Przez szereg lat o. Hubert był członkiem zespołu redakcyjnego "AVE - Pisma Diecezji Radomskiej". Publikował artykuły o tematyce społecznej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama