Bp Henryk Tomasik przed budynkiem Duszpasterstwa Akademickiego w Radomiu poświęcił samochód, którym będą po Polsce peregrynowały symbole Światowych Dni Młodzieży - krzyż i ikona Matki Bożej.
- Cieszymy się bardzo, że zaprzyjaźniony z nami anonimowy przedsiębiorca ufundował ten samochód. Posłuży za samochód-kaplicę, który będzie przewoził symbole ŚDM. Jest to fiat ducato, długości 4 m, bo - jak wiemy - krzyż mierzy 3 m 80 cm. Jest tam, oczywiście, miejsce na ikonę Matki Bożej – wyjaśnia ks. Mariusz Wilk, koordynator ds. przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w diecezji radomskiej.
Samochód został wyposażony w środku w taki sposób, żeby pełnił rolę kaplicy. Wewnątrz jest podświetlony. Z zewnątrz został oklejony logotypem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. - Ktokolwiek zobaczy go na polskich drogach, od razu się zorientuje, że przewozi symbole ŚDM, bo z jednej strony jest krzyż trzymany przez młodzież, a z drugiej młodzi trzymają ikonę Matki Bożej. Nie zabrakło również naszego radomskiego znaczka Emaus, bo to my mamy zaszczyt wyprawić ten samochód w tę piękną podróż. On do nas wróci. Spotkamy się tu 29 marca, kiedy symbole ŚDM rozpoczną peregrynację po naszej diecezji - dodaje ks. Mariusz.
Samochód-kaplica jest już w diecezji opolskiej. Tam 14 grudnia symbole ŚDM będą przejęte od młodzieży czeskiej.
Bp Henryk Tomasik, dokonując poświęcenia samochodu, modlił się: "Boże Ojcze, prosimy Cię o błogosławieństwo dla młodzieży, która będzie uczestniczyła w Światowych Dniach Młodzieży, prosimy pobłogosław tych, którzy będą modlili się przy krzyżu i obrazie Najświętszej Maryi Panny Salus Populi Romani. Za wstawiennictwem św. Krzysztofa, patrona kierowców, ustrzeż, Panie, wszystkich, którzy będą korzystali z tego auta. Niech to auto będzie pobłogosławione dla Twojej chwały i dla pożytku naszej młodzieży".
- Modlitwa przy krzyżu i przy kopii obrazu Matki Bożej Salus Populi Romani jest bardzo ważnym etapem przygotowania do ŚDM. Już 14 grudnia rozpocznie się wielka modlitwa młodzieży całego naszego kraju przy krzyżu, który będzie pielgrzymował do 20 lipca 2016 r. To wielki czas wyznania wiary w tajemnicy odkupienia, wielki czas dziękczynienia za tajemnicę Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego, ale to także wielki czas kształtowania naszej postawy, abyśmy uczyli się logiki krzyża, włączali Chrystusa ukrzyżowanego do naszego życia - powiedział bp Henryk.
- Wierzymy, że wielka modlitwa przy krzyżu ŚDM pomoże nam wszystkim bardziej odważnie wyznawać wiarę i trwać zdecydowanie przy Chrystusie, tak, jak NMP Wierna. We wszystkich krajach, w których odbywała się pielgrzymka krzyża i obrazu Matki Bożej, zawsze gromadziły się rzesze młodych ludzi. Krzyż jednoczy już naprawdę miliony młodych serc. Mamy nadzieję, że coś podobnego będziemy mogli przeżywać także w naszej ojczyźnie - dodał bp Tomasik.