Nowy numer 43/2020 Archiwum

Dzieci czekają na nowe miejsce

W weekend wolontariusze Caritas prowadzili zbiórkę żywności oraz kwestę do puszek. Akcja przeprowadzona była sklepach Auchan, Kaufland, MarcPol i w Galerii Słonecznej.

Zebrane artykuły pomogą w przygotowaniu paczek świątecznych dla najbardziej potrzebujących. Pieniądze wspomogą remont Akademii Młodych. – W naszej akcji w Galerii Słonecznej uczestniczą dzieci z SKC w PSP w Jedlni-Letnisku oraz młodzież z SKC w PG w Parznicach. Zbiórka jeszcze trwa, a już widać, a raczej czuć po ciężarze puszek, że akcja jest udana – mówiła Iwona Stępniewska, koordynator szkolnych kół Caritas.

Z uczniami z Jedlni przyjechała s. Bożena Molendowska, opiekunka SKC. Do koła należy 65 wolontariuszy, którzy bardzo chętnie włączają się we wszystkie akcje proponowane przez diecezjalną Caritas, jak również przez szkołę. – Chodzimy do Domu Opieki we Wrzosowie, rozprowadzamy świece na stół wigilijny, będziemy kwestować na rzecz ucznia naszej szkoły, który jest chory na białaczkę. Dzieci w te wszystkie dzieła włączają się bardzo chętnie, bo dostrzegają potrzeby drugiego człowieka – mówi siostra. Wśród młodych wolontariuszy, którzy przyjechali do galerii Słonecznej z s. Bożeną, byli: Oliwia Kowalczyk, Wiktoria Wziątek, Kuba Fokt, Piotr Lipka, Bartek Sałek i Maja Szeliga. To uczniowie z IV i V klasy. Jak mówią, chętnie włączają się we wszystkie akcje, bo lubią i chcą pomagać.

Justyna Jagiełło jest nauczycielką fizyki i chemii w PG w Parznicach. Do galerii przyjechała razem z młodzieżą z SKC. – Włączyliśmy się we współpracę z diecezjalną Caritas rok temu. Dużą motywacją dla nas do dalszej pracy jest fakt, że po tym pierwszym roku działalności dostaliśmy już za naszą aktywność wyróżnienie i nagrodę. Nasze koło liczy obecnie około 50 wolontariuszy, ale wciąż dochodzą nowe osoby. Pomagają nam również rodzice – mówi pani Justyna.

W weekendowej akcji uczestniczyły m.in. gimnazjalistki: Kaja Brusik, Marta Czupryn, Natalia Mazur i Wiktoria Jakubowska. Tak samo, jak ich młodsi koledzy i koleżanki, chcą pomagać tam, gdzie jest taka potrzeba.

– Zbiórka jeszcze trwa, a już widać, a raczej czuć po ciężarze puszek, że akcja jest udana – mówi Iwona Stępniewska, koordynator szkolnych kół Caritas   – Zbiórka jeszcze trwa, a już widać, a raczej czuć po ciężarze puszek, że akcja jest udana – mówi Iwona Stępniewska, koordynator szkolnych kół Caritas
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
– Jest dużo osób, które chcą pomóc i pomagają. Oprócz kwesty, podczas której pieniądze zbierane są na Akademię Młodych ze Świetlicą Socjoterapeutyczną oraz Katolicki Ośrodek Adopcyjny prowadzony przez Caritas Diecezji Radomskiej, prowadzimy zbiórkę żywności. Obecna świetlica, która funkcjonuje od 1999 roku przy ul. Kościelnej w Radomiu, wymaga remontu i nie możemy tam dalej prowadzić statutowej działalności dla dzieci. Teraz mamy tam 30 podopiecznych, ale potrzeby są dużo większe. Katolicki Ośrodek Adopcyjny, który mieści się w dotychczasowej siedzibie Caritas przy ul. Kościelnej 5 w Radomiu, również potrzebuje większej przestrzeni. Został już kupiony budynek, obecnie trwa jego generalny remont. Ma 400 mkw. powierzchni. Na dole będzie świetlica, na górze – ośrodek adopcyjny. Oba ośrodki są bardzo potrzebne, bo coraz więcej dzieci i coraz więcej rodziców zgłasza się do nas. Dzieci z niecierpliwością czekają na otwarcie nowej siedziby. Tam wszystko będzie nowe. Chcemy tak to miejsce przygotować, żeby czuły się tam dobrze i były szczęśliwe – zapewnia I. Stępniewska.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama