Nowy numer 43/2020 Archiwum

Świąteczny dar dla kościoła

Krzyż z polerowanej nierdzewnej stali mierzy 4 m wysokości. Razem ze szczytem kościoła wysokość liczy ponad 20 m. Zaczął górować nad okolicą na Boże Narodzenie.

Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Opocznie, który w pierwotnym zamyśle miał być kaplicą przedpogrzebową, a potem stał się świątynią parafialną, od dawna był zbyt mały, by pomieścić wiernych. To dlatego rozpoczęto powiększanie go, dobudowując obszerny przedsionek, utrzymany w tym samym stylu architektonicznym, co reszta kościoła. Budowla na Boże Narodzenie osiągnęła stan surowy, a więc przed wspólnotą jeszcze sporo pracy, ale już teraz strażacy i specjaliści od prac budowlanych na wysokości posadowili krzyż z nierdzewnej stali.

- 4-metrowy krzyż postawiony został na kuli symbolizującej glob ziemski. Umieściliśmy w niej dokumenty, które potomnych poinformują o naszej inwestycji, oraz karty, na których podpisali się wszyscy uczestnicy nabożeństw jednej z niedziel. Posadowienie krzyża na nowym szczycie kościoła   Posadowienie krzyża na nowym szczycie kościoła
ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość
Dziękuję wszystkim, którzy wspierają rozbudowę kościoła. Koszty budowy i posadowienia krzyża to 10 tys. zł. Cieszę się, że nie brakuje ludzi ofiarnych - mówi ks. Leszek Sokół, proboszcz parafii.

Kościół przy ul. Granicznej zaprojektował Lech Stolle. Wzniesiono go w stanie surowym z pieniędzy Urzędu Miasta z zamysłem urządzenia w nim kaplicy przedpogrzebowej. Stanęła ona bowiem przy wejściu na cmentarz komunalny. Zmiana władz zatrzymała dzieło kontynuacji inwestycji i w 1997 r. budynek został przekazany kościołowi. 10 czerwca 1993 r. bp Edward Materski, ówczesny ordynariusz, erygował parafię pw. Nawiedzenia NMP, a jej pierwszym proboszczem mianował ks. Sokoła. Duszpasterz dokończył budowę kościoła, wznosząc również plebanię złączoną w jednej bryle ze świątynią. W parafii przybywało parafian i sympatyków, jak swoich stałych gości nazywa ks. Sokół. Z myślą o podniesieniu komfortu podczas nabożeństw rozpoczęto prace przy powiększeniu kościoła.

- Rozbudowę rozpoczęliśmy w 2011 r. Zakończenie wszystkich prac planujemy za trzy lata, na rok 2017, kiedy to będziemy obchodzić jubileusz 20-lecia parafii - zapowiada ks. Sokół.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama