W radomskim Klubie Inteligencji Katolickiej odbyło się spotkanie z Włodzimierzem Dobrowolskim, znanym w środowiskach radomskich działaczem społecznym i politycznym z okresu strajków studenckich w 1981 r.
W ostatnich latach Włodzimierz Dobrowolski był zaangażowany w wiele inicjatyw społecznikowskich, przypominających najlepsze lata polskiej myśli politycznej.
Współorganizując komitety społeczne, przywoływał pamięci warszawian rocznicę Traktatu Wersalskiego, III Powstania Śląskiego, powstanie w 1957 roku Ligi Narodowo-Demokratycznej, itp.
Ostatnia inicjatywa w której uczestniczył Włodzimierz Dobrowolski, to powołanie i działalność Warszawskiego Komitetu Obchodów Roku Dmowskiego. Warszawski Komitet zorganizował sesję polityczno-historyczną „Od przełomu do przełomu – Ruch Narodowy w latach 1956-1980”. Dorobkowi właśnie tego spotkania poświęcone było wystąpienie pana Włodzimierza w radomskim KiK.
Prelegent pokazał m.in. ciągłości działania Ruchu Narodowego w okresie PRL oraz przedstawił nieznane fakty z działalności narodowców, jak i tworzenia struktur opozycyjnych w Polsce już pod koniec lat 50. Przypomniał zebranym, że październik 1956 rok kończy okres fizycznych represji, kiedy można było być osądzonym na karę śmierci pod sfingowanymi zarzutami lub zostać zakatowanym na śmierć bez żadnego sądu.
Po październiku przychodzi tak zwana „odwilż”, rozbudza nadzieje, ale trwa to tylko kilka miesięcy. W tym czasie powstaje ponad 100 różnego rodzaju struktur organizacyjnych, klubów, związków, stowarzyszeń. Z początkiem 1957 r. MSW wydaje komunikat, w którym informuje, iż każda z istniejących organizacji winna złożyć wniosek o rejestrację i zawiesić swoją działalność, do czasu wydania decyzji.
Władze komunistyczne szybko dokonują selekcji i legalizują jedynie kilka struktur katolików świeckich, tylko tych, których kierownictwa dają gwarancje pełnego podporządkowania. Powstaje Związek Młodych Demokratów. Los tej organizacji był podobny do pozostałych, które odmówiły podporządkowania się władzy komunistycznej. Niektórzy z członków ZMD przystąpili do tworzenia Ligi Narodowo-Demokratycznej w 1957 r.
– W maja roku 1960 działalność Ligi Narodowo-Demokratycznej zostaje przerwana aresztowaniami jej członków. Henryk Klata zostaje zwolniony po tygodniu, ale jak się później okazało, nie na długo. Powtórnie aresztowanie następuje w czerwcu, kiedy pozostaje w więzieniu do maja 1961 r. Dalej proces i wyrok – 10 miesięcy – niezbyt duży jak na tamte czasy. Jeżeli podejmiemy próbę podsumowania ówczesnej, niezależnej sceny politycznej, to początek działań opozycyjnych po październiku 1956 r. należał do środowisk narodowych. Ludzie o poglądach bardzo zbliżonych do narodowo-demokratycznych jako pierwsi podjęli zorganizowaną działalność przeciwko władzy komunistycznej – mówi prelegent.
Należy zaznaczyć, że Włodzimierza Dobrowolskiego łączą ze wspomnianym Henrykiem Klatą więzy rodzinne.