Pracują w 103 parafiach. Udzielają porad tysiącom osób - i narzeczonym, i małżeństwom przeżywającym trudności.
Doradcy życia rodzinnego niejednokrotnie bywają ”malowani” w mediach niechętnych Kościołowi jako armia niekoniecznie wyedukowana, ale za to wierna jakimś nienaukowym, zacofanym i zideologizowanym poglądom. Czy nie jest im przykro? - Nie, aczkolwiek potrzebna byłaby zmiana świadomości i w mediach, i w niejednym środowisku medycznym - mówi Bożena Pawelec, doradca życia rodzinnego w radomskiej parafii św. Urszuli Ledóchowskiej. - Dzielimy się najnowszymi zdobyczami nauki. To nie jest wróżenie z fusów. Bywa, że na początku rozmowy pojawia się jakieś prześmiewcze nastawienie, ale później przychodzi do zmiany - wyjaśnia. - Kobiety bardzo często nie zdają sobie sprawy z zagrożeń dla zdrowia i to zagrożeń wręcz śmiertelnych, bo związanych z chorobą nowotworową. Sięgają po środki antykoncepcyjne, nie czytają tasiemcowych ulotek pisanych drobnym drukiem. Do tego nasza praca napotyka na opór potężnego lobby, które nie chce zmiany.
Pracownicy diecezjalnych i parafialnych poradni spotkali się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego na dorocznym opłatku. - Co dwa lata z tym spotkaniem łączy się wręczenie przez biskupa misji kanonicznych dla doradców. W tym roku otrzymuje je 60 osób z całej diecezji. Podsumowujemy też pracę minionego roku i snujemy plany na nadchodzące miesiące. No, i jest także miejsce na wykład. Tym razem Małgorzata Górka, diecezjalny doradca życia rodzinnego, przybliżyła sylwetkę bł. Marianny Biernackiej. Ta bohaterska kobieta, gdy w 1943 r. Niemcy aresztowali jej syna i ciężarną synową, uprosiła okupantów, by zabili ją, a nie kobietę, która spodziewa się dziecka. Heroiczna kobieta została wyniesiona na ołtarze przez Jana Pawła II w gronie 108 męczenników II wojny światowej i stała się patronką teściowych oraz osób broniących życia ludzkiego - mówi ks. Sławomir Adamczyk, diecezjalny duszpasterz rodzin.
Nie zabrakło także odniesień do Nadzwyczajnego Synodu Biskupów, który debatował o wyzwaniach duszpasterskich dotyczących rodziny w kontekście nowej ewangelizacji.
- Pomimo oznak kryzysu instytucji rodziny, pragnienie rodziny jest stale żywe, zwłaszcza wśród ludzi młodych i motywuje Kościół do głoszenia z głębokim przekonaniem Ewangelii rodziny. Rodzina ma dla Kościoła wyjątkowe znaczenie i w chwili, kiedy wierni są zachęcani do wyjścia ku innym modelom, trzeba, aby rodzina odkrywała siebie jako niezbywalny podmiot dla ewangelizacji - mówił ks. Adamczyk na rozpoczęcie Mszy św., której przewodniczył bp Henryk Tomasik.
- Dziękuję za troskę o rodzinę, za wielki trud pomocy rodzinom i kandydatom do zwarcia sakramentu małżeństwa. Św. Jan Paweł II niejednokrotnie mówił, że los Kościoła, kraju i świata zależy od tego, jakie będą rodziny i jakie będzie wychowanie - mówił ordynariusz.
Po Mszy św. przy żłóbku uczestnicy oddali swoją pracę opiece Świętej Rodziny. A potem wspólny posiłek poprzedziły życzenia i łamanie się opłatkiem.
Wręczenie misji kanonicznych dla doradców życia rodzinnego dopełniła wspólna fotografia
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość