Noworoczne spotkanie samorządowców z bp. Henrykiem Tomasikiem to już tradycja. W nowej kadencji to była pierwsza okazja na zobaczenie się w tak dużym i nowym gronie.
Zanim złożono sobie życzenia, bp Henryk Tomasik poprosił obecnych o wspólną modlitwę za ciężko chorego bp. Zygmunta Zimowskiego, a składając życzenia powiedział: - Niech w naszych środowiskach pogłębia się troska o dobro wspólne. Życzę wszystkim, by w lokalnych środowiskach dokonywało się dobro, pogłębiała się troska o dobro wspólne. Dziękuję też za wszelkie zaangażowanie w zatroskanie o człowieka, o ludzi potrzebujących, bo to ważny wymiar pracy samorządów. Dziękuję za współpracę z naszymi parafiami, za wszelką życzliwość. Życzę, by Chrystus, który jest źródłem mocy, obdarowywał nas wszystkich siłą w realizowaniu tego, co dobre.
Biskupie zaproszenie zostało skierowane do marszałków, prezydentów, starostów, burmistrzów, wójtów oraz przewodniczących rad z województw lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego i świętokrzyskiego, bo na ich terenie leży nasza diecezja. Odpowiedziało około 150 osób.
- Takie spotkanie to doskonała okazja naładowania duchowych akumulatorów, gdy rozpoczyna się kolejny rok, a zarazem nowa powyborcza kadencja. W tym roku to także okazja do poznania nowych osób, bo przecież po ostatnich wyborach tak dużo zmieniło się w składach władz samorządowych - mówi Marek Klimek, wójt Gminy Potworów. - Podzielam zdanie kolegi z sąsiedniej gminy. To spotkanie, które też jakoś nas umacnia w poczuciu przynależenia do jednej wspólnoty diecezjalnej, dodaje sił. My pracujemy na pierwszej linii frontu, najbliżej ludzi. To do nas, a nie do urzędników szczebla ministerialnego przychodzą ludzie ze swymi problemami i my pierwsi poznajemy ich problemy i oczekiwania. My pierwsi także odczuwamy niezadowolenie z wszelkich kłopotów i trudności, które nie zależą od nas - dopowiada Marian Kmieciak, wójt Gminy Odrzywół.
Noworoczne spotkanie rozpoczęło nabożeństwo w kaplicy seminaryjnej, podczas którego kolędy i pastorałki zaśpiewał zespół ludowy z Opoczna. Potem była konferencja ks. Dariusza Kowalczyka, kapłana naszej diecezji, członka zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", który mówił o dziedzictwie św. Jana Pawła II. - Skoro parlament przez aklamację zatwierdził Rok Jana Pawła II, trzeba jak najlepiej wykorzystać ten czas. Trwa żywa pamięć osoby Jana Pawła II, ale mija 10 lat od jego śmierci i potrzeba przypomnienia nauczania papieża Polaka i znaczenia jego pontyfikatu dla Polski i całego świata. Bazując na tym nauczaniu, zachęcałem słuchaczy do uświadomienia sobie, że gospodarka jest częścią kultury, a nie kultura jest częścią gospodarki. Mówiłem także o konieczności wyznaczania dalekosiężnych celów, które wykroczą daleko poza granice wyborczej kadencji - mówi ks. Kowalczyk.
Prelegent zachęcał samorządowców do włączania się w obchody Dnia Papieskiego i Światowego Dnia Młodzieży w Polsce. - Tutaj współdziałanie Kościoła i samorządu będzie ważne. Przyjmiemy rzesze młodych z całego świata. To wielka szansa na promocję naszego regionu - mówił ks. Kowalczyk.
Z kaplicy uczestnicy przeszli do seminaryjnego refektarza, gdzie była okazja do łamania się opłatkiem, wymiany życzeń i nawiązania nowych i pogłębienia starszych znajomości.