Nowy numer 2/2021 Archiwum

Z 8 do 40 procent

Mimo że opisał folklor praktycznie całego obszaru I Rzeczypospolitej, jest postacią niemal nierozpoznawalną. Ale przez miniony rok wiele się zmieniło.

Oskar Kolberg, choć pochodził z ewangelickiej rodziny niemiecko-francuskiej, rozkochał się w folklorze regionu opoczyńskiego, a potem w folklorze polskim, który poznawał i skwapliwie opisywał. Urodził się w 1814 r. w Przysusze. Tutaj, w muzeum jego imienia, znajduje się poświęcona mu stała ekspozycja. Placówka jest regionalnym oddziałem Muzeum Wsi Radomskiej, które włożyło wiele trudu, by Sejm RP ogłosił rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga. Obchody rozpoczęły się w lutym 2014 r. w Przysusze i tu się zakończyły.

– Ogłoszenie takich obchodów było bez wątpienia sukcesem i jesteśmy z tego dumni. Gdy rok temu przeprowadzono badania dotyczące rozpoznawalności Oskara Kolberga, potrafiło coś o nim powiedzieć zaledwie 8 proc. respondentów. Przez minione miesiące odbyło się wiele imprez przybliżających dokonania tego wybitnego folklorysty. Między innymi była to wystawa planszowa, którą eksponowano w 40 miejscach. Obejrzało ją kilkadziesiąt tysięcy osób. To sprawiło, że Oskar Kolberg jest dziś postacią znaną dla około 40 proc. Polaków. Mam nadzieję, że ten rok to dopiero początek tego dobrze zasianego ziarna i każdy kolejny będzie przysparzał nam większej liczby turystów, którzy przyjadą do Przysuchy i zechcą poznać życiorys oraz twórczość wielkiego etnografa Oskara Kolberga – mówi Ilona Jaroszek, dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej. Gala kończąca Rok Oskara Kolberga odbyła się w przysuskim Domu Kultury. Tutaj podsumowano dokonania minionych miesięcy oraz wręczono pamiątkowe dyplomy. Wśród wyróżnionych były dwie katolickie redakcje – Radia Plus Radom i „Gościa Niedzielnego”. W imieniu rozgłośni dyplom, który wręczała Bożenna Pacholaczak, wiceprzewodnicząca Sejmiku Mazowieckiego, odebrał ks. Jacek Wieczorek, a w imieniu naszej redakcji – ks. Zbigniew Niemirski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama