Nowy numer 43/2020 Archiwum

Ruszyła akcja "Pomoc dla Ukrainy"

Potrzebne są produkty żywnościowe (kasza, ryż, mąka, cukier i makaron), środki opatrunkowe i czystości oraz nowe ubrania.

Pisaliśmy już o wizycie w Radomiu przedstawicieli katolickiej Caritas z Odessy, jej dyrektora Aleksandra Mordyńskiego i ks. prał. Jurija Nagornego.

Opowiadali wtedy o trudnej sytuacji uchodźców ze wschodniej Ukrainy, którzy w wyniku prowadzonych tam działań zbrojnych stracili cały dobytek swojego życia. W samej Odessie jest ich około 12 tys., a w rejonie koło Odessy 30 tys.

A. Morodyński prosił wówczas o pomoc: "Potrzeba nam chleba, ubrań i środków opatrunkowych dla walczących - nie tylko dla żołnierzy, bo cywile sami chwycili za broń. Ich państwo nie może wspierać, ich ratują inni cywile. Wojna bezpośrednio nas nie dotknęła, ale ludzie, którzy do nas przybyli, przeżyli koszmar. Dzieci szybko przyzwyczajają się do nowego miejsca, ale starsi płaczą i tęsknią. Prosimy o pomoc!".

Caritas Diecezji Radomskiej odpowiedziała na ten apel. Od dzisiaj rozpoczyna akcję "Pomoc dla Ukrainy". Potrwa ona do 12 marca.

- Chcemy wesprzeć choć część głodnych i bezdomnych uchodźców, którym poza domem i godnością odebrano nawet dokumenty tożsamości uniemożliwiając staranie się o pomoc od władz. Udostępniamy konto złotówkowe: 45 1240 3259 1111 0000 2989 1757 z dopiskiem "Ukraina" oraz walutowe euro: PL 12 1240 5703 1978 0010 3340 1093 BIC (SWIFT) PKO PPLPW XXX z dopiskiem "Ukraina" - mówi ks. Robert Kowalski, wicedyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.

Diecezjalna Caritas prosi osoby indywidualne oraz członków Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas o organizowanie zbiórek: produktów żywnościowych (kasza, ryż, mąka, cukier i makaron), środków czystości, środków opatrunkowych oraz nowych ubrań, szczególnie potrzebna jest bielizna, podkoszulki, skarpety i kurtki zimowe.

- Chcemy również zaapelować do wszystkich kupców, sprzedawców, osób handlujących odzieżą, zapewne mają w magazynach takie rzeczy, które nie mają zbytu. Będziemy mogli przyjąć je jako darowiznę z potwierdzeniem Caritas - mówi ks. R. Kowalski.

- Bardzo prosimy o otwartość, o włączanie się w naszą akcję. Chcemy wysłać choć jeden konkretny transport, który pomoże zaopatrzyć część tych ludzi. Im jest to naprawdę bardzo potrzebne - dodaje wicedyrektor Caritas.

Przygotowane dary z zaznaczeniem na opakowaniu "Ukraina" przyjmowane będą od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00 w siedzibie Caritas przy ul. Kościelnej 5.


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama