Nowy numer 28/2018 Archiwum

Przełamać tabu. Co to znaczy?

Organizując konkurs, chcieliśmy przypomnieć postać tego wielkiego kapłana, jak również wskazać wartości, którymi żył i za które oddał życie. Bo dzięki takim ludziom jak bł. ks. Jerzy Popiełuszko możemy dzisiaj żyć w wolnym kraju - mówiła Halina Szydełko, prezes Akcji Katolickiej w Polsce.

Krajowy Instytut Akcji Katolickiej w Polsce we współpracy z Telewizją Polską S.A. zorganizowały Ogólnopolski Konkurs dla dzieci i młodzieży pod hasłem: „Napisz błogosławionemu księdzu Jerzemu Popiełuszce, jak dzisiaj zło dobrem zwyciężasz”. Jedną z laureatek konkursu została dwunastoletnia Małgorzata Prasek z PSP im. Przyjaciół Dzieci w Przytyku. W kategorii uczniów szkół podstawowych zajęła trzecie miejsce. Małgosia lubi pisać wypracowania, jest najlepszą uczennicą w klasie. Do udziału w konkursie uczniów zachęciła katechetka s. Dorota Burczyk.

– Już wcześniej słyszałam o ks. Jerzym Popiełuszce, ale przygotowując się do konkursu, dużo o nim czytałam. To był bardzo dobry człowiek, jego tragiczna śmierć mną wstrząsnęła. Opowiadanie, które napisałam na konkurs, jest o dziewczynce, która wyśmiewała się z innych i nie pomagała nikomu. Gdy sama potrzebowała pomocy, koleżanka tej pomocy jej użyczyła i ona przez to się zmieniła. Zrozumiała, że powinna innym pomagać – powiedziała Małgosia.   Modlitwa przed złożeniem kwiatów na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Z lewej Halina Szydełko, dalej bp Marek Solarczyk i ks. Marcin Brzeziński
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

Laureaci i ich opiekunowie spotkali się w Warszawie w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu z bp. Markiem Solarczykiem, asystentem kościelnym AK, i przedstawicielami Zarządu KIAK.

Spotkanie otworzył proboszcz ks. Marcin Brzeziński. Podziękował za udział w tym konkursie i za to, że młodzi ludzie chcą i potrafią przyjrzeć się postaci błogosławionego ks. Jerzego i z tego przykładu czerpać. – Oby owoce tego spotkania z osobą bł. ks. Jerzego przyniosły Boże błogosławieństwo i ochotę kroczenia przez życie drogą wierności Panu Bogu, ojczyźnie i ludziom – życzył proboszcz. Słowo do wszystkich skierował również biskup. Przypomniał m.in. dzień pogrzebu ks. Jerzego. Biskup był wtedy uczniem szkoły średniej. Nieobecność tego dnia na lekcjach groziła wyrzuceniem ze szkoły. – Ks. Jerzy, dzisiaj błogosławiony, jest takim niesamowitym znakiem i potwierdzeniem tego, że to, co jest mocą Bożej łaski, Bożego działania, to będzie zawsze działało i będzie zawsze zwyciężało. Życzę, aby wasze życie było potwierdzeniem prawdy, tego zwycięstwa, tego, co jest Bożą wolą – mówił biskup. – Dziękuję wszystkim, którzy włożyli tyle pracy, aby ten konkurs zaistniał, żeby się odbył.

  Małgosia z mamą w gmachu TVP czekają na wejście do studia
Krystyna Piotrowska /Foto Gość

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma