"Sakramenty uzdrowienia i ich rola w życiu Kościoła" to temat XXV Olimpiady Teologii Katolickiej. W etapie szkolnym wzięło udział prawie 700 uczniów z 37 placówek z naszej diecezji.
Do Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu przyjechało prawie 70 finalistów. Rozwiązywali test zawierający 34 pytania. - Jak zwykle, był bardzo trudny, bo trzeba było wykazać się wiedzą zarówno biblijną, jak też związaną z dokumentami Kościoła i współczesnych teologów. Wielki szacunek dla tych, którzy podjęli się tego zadania. To jest też danie świadectwa wiary. Dzisiaj wchodzi do kin film "Bóg nie umarł". Patrząc na salę wypełnioną młodymi, miałem takie spostrzeżenie, że tych 70 podpisało deklarację "Bóg nie umarł" - mówi ks. Stanisław, który wraz z s. Elżbietą Gajowiak, metodykiem, był odpowiedzialny za przebieg konkursu na etapach szkolnym i diecezjalnym.
Pierwsze miejsce zdobyła Anna Soboń z I LO w Kozienicach. - Jestem związana z Kościołem i dlatego wzięłam udział w olimpiadzie. Chciałam się sprawdzić i pogłębić swoją wiedzę religijną. Nie spodziewałam się, że wygram. Myślałam tylko: „Bądź wola Twoja”, żeby było tak, jak chce Bóg - mówiła po ogłoszeniu wyników.
Drugie miejsce wywalczyła Anna Bonio z I LO w Starachowicach. Powiedziała, że wiedza, którą zdobyła, przygotowując się do olimpiady, jest bardzo przydatna dla osób, które faktycznie wierzą w Boga oraz chcą pogłębiać swoją wiarę.
- Podczas takich konkursów możemy sprawdzić siebie, ale też pogłębić swoją wiarę. To niesamowita szansa, która, jeżeli się ją dobrze wykorzysta, po prostu będzie procentowała. Często czytałam dokumenty, które dostałam, by przygotować się do olimpiady. Były ciekawe i fascynujące, o tym nie słyszymy często - powiedziała Joanna Pawlina z ZSO im. J. Kochanowskiego w Radomiu, laureatka trzeciego miejsca.
Te trzy dziewczyny będą reprezentowały naszą diecezję w Łomży, w etapie ogólnopolskim.
Kolejne miejsca zdobyli: IV (ex aequo) - Patryk Karsznia z V LO w Radomiu i Karolina Jasińska z ZSE w Radomiu, V - Katarzyna Markowska z ZSE w Radomiu, a VI - Adrianna Glegoła z I LO w Kozienicach.
Laureaci dostali nagrody i dyplomy, pięć pierwszych osób zdobyło indeksy na Wydział Teologiczny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Nagrody i dyplomy wręczali bp Henryk Tomasik i ks. Stanisław Łabendowicz, dyrektor Wydziału Katechetycznego radomskiej kurii.
- Św. Piotr kieruje do nas wszystkich zachętę, abyśmy potrafili zdać sprawę z nadziei, która w nas jest. Zdać sprawę to znaczy mówić o swojej wierze, przekazać w pełni formację tak, aby inni też zbliżyli się do Chrystusa. Ważnym zadaniem każdego chrześcijanina jest ciągła troska o pogłębianie własnej formacji duchowej, ale także intelektualnej. Patrząc na tych młodych uczestników i laureatów, możemy mówić o nadziei - zaznaczył bp Tomasik.
Życzył młodym dalszego wzrostu duchowego, by wciąż pogłębiali swoją wiarę, wiedzę i aby potrafili przekazać innym swoje przekonania i zdobyli uczniów dla Chrystusa.
Laureaci etapu diecezjalnego z bp. Henrykiem Tomasikiem i ks. Stanisławem Piekielnikiem
Marta Deka /Foto Gość