Konkurs został zainicjowany przez Akcję Katolicką w Starachowicach w 2000 roku. Teraz swoim zasięgiem obejmuje całą diecezję.
W tym roku konkurs odbędzie się po raz 12. Jego organizatorami są Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Radomskiej oraz parafialne oddziały Akcji Katolickiej. W konkursie mogą brać udział dzieci w wieku przedszkolnym, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, wychowankowie placówek oświatowo-wychowawczych oraz grupy parafialne. Konkurs jest przeprowadzany w dwóch kategoriach: poezja oraz pieśń - soliści, zespoły. Odbywa się w trzech etapach: szkolnym, regionalnym i diecezjalnym. Obecnie trwają eliminacje na szczeblu regionalnym. Finał konkursu i wyłonienie najlepszych z najlepszych nastąpi podczas etapu regionalnego, który w tym roku odbędzie się 29 kwietnia w Starachowickim Centrum Kultury.
Laureaci Diecezjalnego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej wezmą udział w Ogólnopolskim Festiwalu Pieśni Patriotycznej w Krakowie. W etapie regionalnym w Radomiu, który odbywał się w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Słowackiego, zaprezentowało się około 200 osób. Takich etapów, jak ten w Radomiu, jest kilka w diecezji.
- Zgłasza się coraz więcej uczestników, co nas bardzo cieszy. Jeśli ktoś chce posłuchać, jak dziś brzmi pieśń i poezja patriotyczna, jak młodzi ludzie angażują w nasz konkurs, to zapraszam do Starachowic 29 kwietnia - mówi Jerzy Skórkiewicz, prezes zarządu DIAK.
Zgodnie z regulaminem, uczniowie wszystkich typów szkół musieli zaśpiewać: „ Mazurka Dąbrowskiego”, „Hymn Pierwszej Brygady”, „Warszawiankę”, „Rotę” oraz pieśń „Boże, coś Polskę”. Wykonawców oceniało jury pod przewodnictwem Iwony Skwarek, założycielki, dyrygentki i wokalistki Gospel Radom.
- Jestem spokojny o swoją ojczyznę, bo widzę, z jakim nastawieniem i miłością, z jakim poczuciem patriotyzmu wykonywane są te utwory i recytowane wiersze. Wysłuchaliśmy pieśni tych tradycyjnych i tych nowych, jeszcze mało znanych, ale odnoszących się do miłości do ojczyzny i pielęgnujących te najpiękniejsze tradycje i troskę o ojczyznę. Jestem zachwycony tym, jak młodzież to przeżywa. Oni nie traktują tego jak zawodów, ale widać taką duchową więź, jaka się między nimi zawiązuje. Ważne, że powtarzają się i osoby, i szkoły, które do nas przyjeżdżają. To znaczy, że oni sobie cenią tę formę rozwoju miłości do ojczyzny, do wychowania patriotycznego, bo muszą prześpiewać obowiązkowy repertuar oraz dowolny. A to znaczy, że kilka czy kilkanaście pieśni znają od pierwszej do ostatniej zwrotki - powiedział ks. Grzegorz Wójcik, wiceasystent AK.
Statuetki dla najlepszych wykonawców i nagrody uczestnikom etapu regionalnego w Radomiu wręczali Elżbieta Sobkowiak, dyrektor MDK, oraz J. Skórkiewicz. Dyplomy trafiły także do tych, którzy przygotowywali młodych ludzi do udziału w konkursie. Niewątpliwie rekordzistką była tu Małgorzata Marglewska, nauczycielka muzyki w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Natolinie. Razem z nią i nauczycielką języka polskiego przyjechało 29 uczestników.
Laureat pierwszego miejsca - zespól wokalny z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Natolinie. Druga z prawej Małgorzata Marglewska
Krystyna Piotrowska /Foto Gość