Na zaproszenie Radosława Witkowskiego, prezydenta Radomia, zgłosiła się grupa osób z różnych środowisk, aby tworzyć autorskie pisanki. Dochód z ich licytacji zostanie przeznaczony na wakacyjny wypoczynek dla dzieci.
Grupa znanych radomian, przedstawicieli różnych środowisk, spotkała się w radomskiej „Łaźni”, aby tworzyć pisanki. Techniki były dowolne. Pisanki wykonywane były podczas akcji charytatywnej „Stwórz pisankę – Pomóż dzieciom”. Pieniądze z licytacji tych małych dzieł sztuki będą przeznaczone na letni wypoczynek dla dzieci korzystających ze świetlicy prowadzonej przez Pallotyńską Caritas.
- Świetlica skupia na stałe 60 dzieci. Mogą korzystać z pomocy logopedy, psychoterapeuty. Nad dziećmi czuwa grupa pedagogów. Co roku organizujemy dla podopiecznych kolonie i półkolonie. Myślę, że w tym roku, dzięki temu wydarzeniu, uda się nam zebrać więcej pieniędzy i zorganizujemy dla dzieci dłuższy wypoczynek. Chcemy pojechać w góry, w okolice Zakopanego. W planach mamy też wyjazd do Warszawy, do Centrum Kopernika, Muzeum Powstania Warszawskiego i do zoo. Chcemy również pojechać z dziećmi do Sejmu. Już tam kiedyś byliśmy. Dla naszych podopiecznych wtedy było to dużym przeżyciem. Caritas Pallotyńska to nie tylko świetlica dla dzieci, ale także troska o osoby starsze. Mamy dla nich programy i cieszymy się, że nawet kilkadziesiąt osób dwa razy w miesiącu jest w stanie się z nami spotkać - powiedział ks. Artur Wierzbicki, kierownik Caritas Pallotyńskiej Zespół Radom przy parafii św. Józefa na radomskim Młodzianowie.
Pomysłodawcą zorganizowania charytatywnej akcji tworzenia pisanek było Szkolne Koło Wolontariatu przy PSP nr 23. Szkoła współpracuje ze świetlicą ponad rok.
Policjanci przygotowali pisankę z niespodzianką
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
W niedzielę 22 marca o 17.00 w sali Koncertowej im. Krzysztofa Pendereckiego w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu odbędzie się Charytatywny Koncert Wielkanocny, połączony z licytacją i sprzedażą pisanek. Wstęp wolny.
W pierwszej części koncertu wystąpi zespół Frument Project, radomsko-krakowska formacja inspirująca się polskim folklorem. Zespół jest laureatem licznych nagród, występuje w całym kraju. W minionym roku zaprezentował jedno z najciekawszych spojrzeń na folk w historii programu telewizyjnego „Must Be The Music”. Zespół występuje w składzie: Patryk Walczak - akordeon, Jacek Długosz - gitara, Łukasz Rylski - bas, Kamil Rylski - bębny.
Po przerwie, przeznaczonej na licytację i sprzedaż pisanek, zaprezentuje się zespół „Gołcunecki”. Jego korzenie sięgają historii znanego nie tylko w naszym regionie zespołu „Zakukała Kukułecka” z Gałek Rusinowskich w powiecie Przysucha. Powstał w roku 1977. Założycielką zespołu i pomysłodawczynią jego nazwy jest Franciszka Siwiec. W 2012 roku powstał zespół „Gołcunecki”, którego kierownikiem jest Maria Siwiec. Panie wchodzące w skład zespołu „Gołcunecki” są mistrzyniami śpiewu i tańca, ale również wycinanek, haftów, pająków, wiercenia kwiatków, klejenia pierogów i wszelkich innych tradycyjnych wyrobów. Współpracują z Fundacją „Muzyka Odnaleziona”, Fundacją „Wszystkie Mazurki Świata”, Muzeum Wsi Radomskiej. Jako zespół „Gołcunecki” zostały laureatkami Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym oraz Wojewódzkiego Przeglądu Zespołów Ludowych Prezentujących Zwyczaje i Obrzędy w Zaborowiu.
Dopuszczalna była praca zespołowa. Tu Elwira Skoczek, dyrektor Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej UM, z córką
Krystyna Piotrowska /Foto Gość
Dwóch artystów, dwie pisanki. Z prawej Janusz Popławski, obok Jacek Szpak
Krystyna Piotrowska /Foto Gość