Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Modlimy się za śp. bp. Edwarda Materskiego

O 18.00 w radomskiej katedrze pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika sprawowana była Msza św. w intencji zmarłego 3 lata temu bp. Edwarda Materskiego, pierwszego biskupa radomskiego.

Bp Edward Materski urodził się 6 stycznia 1923 r. w Wilnie. Święcenia kapłańskie przyjął 20 kwietnia 1947 r.  29 października 1968 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej i biskupem tytularnym Aquasireny. Sakrę biskupią przyjął 22 grudnia 1968 r. Od 28 marca 1981 r. był biskupem sandomierskim, a od 3 października 1981 r. - biskupem sandomiersko-radomskim. 25 marca 1992 r., po reorganizacji diecezji polskich, objął pieczę nad Kościołem radomskim jako pierwszy biskup diecezji. Funkcję tę pełnił do 28 czerwca 1999 r.

W latach 1966-1988 był wykładowcą katechetyki formalnej w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był także przewodniczącym Komisji Episkopatu Polski ds. Wychowania Katolickiego. Biskupowi Edwardowi Materskiemu przyznano honorowe obywatelstwa miast: Radomia (1996 r.), Skarżyska-Kamiennej (1997) i Chmielnika (2001).

Pośród wielu inicjatyw, których inspiratorem i patronem był bp Materski, należy wymienić: budowę gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, powstanie Radia "Ave" (dziś Radio Plus Radom), tygodnika diecezjalnego "Ave". Szczególne miejsce w sercu księdza biskupa zajmowały troska o katolickie wychowanie dzieci i młodzieży oraz przygotowanie katechetów do pracy w szkole (utworzenie Radomskiego Instytutu Teologicznego, który w pierwszych latach był afiliowany do KUL). Do śmierci biskup Materski był opiekunem Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezji Radomskiej.

Biskup zmarł 24 marca 2012 r. w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu. Zgodnie ze swoją wolą, został pochowany na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Radomiu.

  Mszy św. w intencji zmarłego pierwszego biskupa radomskiego przewodniczył bp Henryk Tomasik
Ks. Zbigniew Niemirski /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma