Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Rodzic jeden i rodzic dwa

W Radomiu, we wnioskach o przyjęcie do pierwszej klasy szkoły podstawowej, dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem szkoły pojawiły się "nieszczęśliwie" sformułowania "rodzic pierwszy" i "rodzic drugi".

O komentarz w tej sprawie został poproszony przez Radio Plus Radom bp Henryk Tomasik. "Jest normalną rzeczą, że każdy z nas ma mamę i tatę. Każdy z nas w wielu dokumentach podaje imię ojca i matki. Ale także chciałbym przypomnieć, że według naszej konstytucji małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. To wielkie zaskoczenie, że pojawiają się formularze, które unikają sformułowań »ojciec«, »matka«. Natomiast wprowadzają bardzo sztuczne określenia »rodzic pierwszy«, »rodzic drugi«. To jest zdecydowanie nie do zaaprobowania" - powiedział ordynariusz.

O wyjaśnienie w tej sprawie został również poproszony Karol Semik, wiceprezydent Radomia, który odpowiada w mieście za Wydział Edukacji. Jak powiedział, po raz pierwszy robiony jest nabór w wymiarze elektronicznym do wszystkich szkół i placówek w Radomiu, a pozwala na to funkcjonowanie zintegrowanego systemu zarządzania oświatą. Pojawiające się w tym systemie formularze były przygotowywane przez firmę Wulkan, która zarządza rekrutacją elektroniczną do szkół. Zdaniem wiceprezydenta, w tych formularzach sformułowania te zostały "nieszczęśliwie" użyte.

"We wniosku dla kandydatów zamieszkałych poza obwodem szkoły podstawowej, a ubiegających się o przyjęcie do klasy pierwszej pojawiły się w dwóch miejscach sformułowania »rodzic - opiekun prawny« i tu wpisano nieszczęśliwie raz jedynkę, raz dwójkę. Czyli jest to pewnego rodzaju segregowanie rodziców, że ktoś jest pierwszy, ktoś jest drugi. Podobnie jest w końcowym wymiarze tego formularza, że się pojawia »to jeden i dwa«. To jest nieprawidłowość" - mówił K. Semik.

Wiceprezydent poinformował, że wydał już dyspozycje w sprawie poprawienia formularza. Jest to możliwe, gdyż jest on w systemie elektronicznym. "Już jutro nie będzie »tego jeden i dwa«" - zapewniał.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

 • agnostos
  24.03.2015 22:42
  Przecież każde dziecko ma dwóch rodziców. Numerqacja jest nieistotna, bo ten jest pierwszy, który się jako pierwszy podpisze... Przewrażliwienie środowisk KK jest przezabawne, a juz uzywanie biskupa jako "armaty" to chyba przesada.
  doceń 0
 • Stanisław_Miłosz
  24.03.2015 23:26
  Ale ktoś przecież tego "nieszczęśliwego sformułowania" autorem był. Wulkan to chyba tylko wykonawca urzędniczych pomysłów, mylę się? Zatem, ktoś panu wiceprezydentowi świnię podłożył, czy teraz się wypiera?
  doceń 0
 • saherb
  25.03.2015 06:39
  Jako rodzic 1 będzie wpisany ojciec (lub prawny opiekun pełniący rolę ojca), a rodzic 2 - matka (lub kobieta pełniąca rolę matki). Więc feministki powinny zaprotestować przeciwko "dyskryminacji" kobiet jako "drugich".
  doceń 0
 • agnostos
  25.03.2015 06:58
  Zapis jest na tyle ogólny, że uwzględnia wszystkie pary mogące pełnic role rodziców, równiez pary homoseksualne.
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma