Proste znaki - krzyż i ikona Matki Bożej, a w tej prostocie taka głębia treści i świadomość, że dotykały ich i całowały je miliony ludzi na całym świecie.
Samochód-kaplica stawił się na białobrzeskim rynku punktualnie o 17.00. - Jesteśmy pierwszą parafią, która w diecezji radomskiej gości symbole Światowych Dni Młodzieży - mówił ks. kan. Artur Hejda, proboszcz parafii w Białobrzegach, uczestnik ŚDM w Rzymie w 2000 r.
Krzyż z samochodu-kaplicy jako pierwszy z pomocą młodzieży wynosił ks. Mariusz Wilk, jeden z diecezjalnych koordynatorów przygotowań do ŚDM. Chwilę potem obok krzyża stanęła ikona i rozpoczęła się pierwsza modlitwa przy symbolach. Odmówił ją bp Henryk Tomasik. Na koniec ulicami miasta ruszyła Droga Krzyżowa. Na czele, w asyście młodych, niesione były symbole.
W kościele białobrzeskim najpierw była adoracja, a później Msza św., której przewodniczył ordynariusz. - Proste znaki - krzyż i ikona, a w tej prostocie taka głębia treści i świadomość, że dotykały ich i całowały miliony ludzi na całym świecie - mówił w homilii. Bp Tomasik przypomniał także historię symboli ŚDM oraz zachęcał, by modlitwa przy nich była okazją do przygotowania się na przyszłoroczne spotkanie z papieżem w Krakowie.
Z Białobrzegów symbole zostały przewiezione do Radomia, do kościoła pw. św. Jadwigi na os. Akademickim. Tutaj symbole przyjęła młodzież z Duszpasterstwa Akademickiego.
- Przyjęcie symboli to zarazem kilka powodów do nadziei. Pierwszy to ten, że peregrynacja symboli przybliży spotkanie z papieżem Franciszkiem. Wielu młodych jeszcze nie do końca wie, na czym będą polegały Światowe Dni Młodzieży i jaka będzie ich rola w tym wydarzeniu. Mamy nadzieję, że po tych dniach to się zmieni. Kolejna nadzieja, głębsza, to ta, że program peregrynacji z hasłem: „Dotknij miłosierdzia” stanie się bardzo indywidualnym przeżyciem dla wielu osób, że młodzi ludzie będą mieli okazję dotknąć krzyża. Spotkanie w czasie paschalnym będzie doświadczeniem żywej, przemieniającej życie wiary. Mamy nadzieję, że to doświadczenie będzie promieniować - mówi ks. Marek Adamczyk, proboszcz parafii św. Jadwigi i zarazem diecezjalny koordynator przygotowań do ŚDM 2016.